Riska kapitāla investīciju piemērs ASV uzņēmumā9
Vairāki ASV riska kapitāla fondi, tostarp viens, kas saistīts ar globālo mobilo sakaru operatoru "Vodafone", investējuši 18 miljonus dolāru (9,7 miljonus latu) kompānijā "Playspan", kas tirgo "virtuālas mantas" internetā, kas saistītas ar spēlēm un sociāliem tīkliem.
Jaunās investīcijas palielinājušas kopējos dažādu riska fondu ieguldījumus 2006.gadā dibinātajā "Playspan" līdz 42 miljoniem dolāru (22,6 miljoniem latu), raksta portāls un piebilst, ka uzņēmuma dibinātājs bijis tobrīd 12 gadus vecais Arjuns Meta. Kompāniju kā izpilddirektors faktiski vadot Arjuna tēvs Kārls Meta.
Kā skaidro "TechCrunch", "Playspan" ir parakstījis līgumus ar aptuveni 1000 video spēļu izstrādātājiem un tā saukto interneta virtuālo pasauļu uzturētājiem par "virtuālu mantu" tirdzniecības vietu un/vai spēļu pasauļu iekšējās sintētiskās naudas maksājumu apstrādi, tostarp ar lielām izklaides kompānijām "Warner Brothers", "The Disney Company" un "Viacom".
No "Playspan" caur 45 000 mazumtirdzniecības vietu, galvenokārt Ziemeļamerikā, var nopirkt priekšapmaksas karti "Ultimate Game Card", ar kuru var apmaksāt interneta spēļu un citus pakalpojumus.
…
Riska kapitāls ir ilgtermiņa ieguldījums uzņēmumu pašu kapitālā, ar mērķi veicināt uzņēmumu straujāku izaugsmi un attīstību. Riska kapitāla nozari var raksturot kā “biznesu biznesa attīstīšanai”. Riska kapitāla investors, investējot naudas līdzekļus uzņēmumā, kļūst par tā līdzīpašnieku, līdz ar to uzņemoties daļu no uzņēmējdarbības riska, taču arī sagaidot paaugstinātajam riskam atbilstošu atdevi, jo investora peļņa ir tieši atkarīga no uzņēmuma veiksmīgas darbības un attīstības. Tas riska kapitāla investoru motivē darīt visu iespējamo, lai palielinātu uzņēmuma vērtību, un viņš to arī dara. Tā ir būtiskākā riska kapitāla atšķirība no citiem uzņēmējdarbības finansēšanas veidiem. Šis finansējuma veids būtiski atšķiras no bankas aizdevuma. Saņemot bankas aizdevumu, uzņēmumam ir jābūt pietiekamam nodrošinājumam, kā arī jāatmaksā aizdevuma pamatsumma un jāveic procentu maksājumi, neņemot vērā uzņēmuma biznesa panākumus vai neveiksmes. Riska kapitāla investora pieeja ir krasi atšķirīga, jo viņa ieguldījuma ienesīgums ir tieši atkarīgs no uzņēmuma veiksmīgas darbības un rentabilitātes. Būtiskākais, ar ko riska kapitāls atšķiras no citiem uzņēmējdarbības finansēšanas veidiem - investors kļūst par Jūsu biznesa partneri, ar kuru dalāt gan riskus, gan peļņu.
