Kaut gan, manuprāt, neiespējama situācija - ja nauda šobrīd pazustu vai zaudētu vērtību, tad sākumā, protams, ir apjukums un haoss, bet vēlāk, tā kā cilvēkiem preces un pakalpojumus tomēr vajag, tad iestāsies barters, vēlāk arī viegli dalāmas un viegli iemaināmas preces, piemēram, lielā daļā Latvijas alkohols vai spirts, ieņems preču naudas statusu jeb kļūs par starpnieku preču maiņu darījumos.
Naudas starpniecība preču apmaiņā ir saimnieciski efektīvāka par tiešu preču apmaiņu jeb barteru, tāpēc mūsdienās esošā sistēma visticamāk būs efektīvāka par saimniecisku sistēmu, kur nauda nepastāv. Ja nauda nebūtu radīta, tad mēs dzīvotu mazāk attīstītā sistēmā, kas visticamāk balstītos uz bartera. Mūsdienās naudai ir milzīga vērtība, tāpēc tās zaudēšana, radītu nopietnas sekas, kas sākumā izpaustos kā haoss, pēc tam kā pāreja uz barteri un uz preču naudu, kas atbilst noteiktajiem standartiem – viegli dalāms, viegli maināms.
…
Šādu situāciju, kad nauda nepastāv, mūsdienās mums varētu būt grūti iedomāties, jo nauda un tās vērtība ar laiku kļūst aizvien nozīmīga cilvēku eksistensei. Visa mūsdienu ekonomiskā un saimnieciskā sistēma ir būvēta uz naudas pamata un pat visa saimnieciskā darbība ir vērsta uz naudas gūšanu. Ja nauda vispār nebūtu izgudrota, mums būtu pavisam cita saimnieciskā sistēma. Arī atkarībā no tā, ko saprot ar jēdzienu „nauda” mainās priekšstati par saimnieciskās un ekonomiskās sistēmas principiem. Ja nauda šobrīd vienkārši zaudētu vērtību, kaut gan šāda situācija ir neiespējama, tad, protams, esošā saimnieciskā sistēma sabruktu un uz kādu laiku pat iestātos vispārējs haoss. Attīstoties preču maiņai, kļuva nepieciešams izgudrot
