-
Māra Zālīte
Jāņa Lūsēna un Māras Zālītes autordarbs - rokopera ’’Kaupēn, mans mīļais ’’- 1999. gadā tika iestudēts Liepājas teātrī. 2011.gada septembrī tapa rokoperas „Kaupēn, mans mīļais” jauniestudējums, un tā pirmizrāde notika Jelgavas Kultūras namā. Jau pēc pirmajām nospēlētajām izrādēm rokopera raisīja interesi un apbrīnu, arī strīdus un diskusijas. Tā rosina domāt par to, kā kari, pasaulē notiekošā vardarbība ietekmē cilvēka personību, padara ļaunu un bezjūtīgu. Māra Zālīte bieži izmantojusi citu autoru darbu motīvus, piemēram, librets rokoperai „Hotel Kristina” tapis, balstoties uz Rūdolfa Blaumaņa noveles „Purva bridējs” motīviem, „Meža gulbji” veidoti pēc H.K.Andersena pasakas. Viņas sarakstītie libreti parasti ir ar dramatisku pieskaņu, kas liecina, ka arī pati autore bijusi spilgta personība, ar visdažādākajām rakstura šķautnēm un visdažādākajiem pārdzīvojumiem.
Māra Zālīte ir izcila dzejniece un dramaturģe, tieši tāpat kā aktīva sabiedrības dvēsele. Pateicoties viņas darbiem, gan izcilajām lugām, gan dzejas rindām, gan libretiem un citiem viņas darbiem, mēs sev varam gūt patiesi svarīgas atziņas. Ne velti viņa saņēmusi neskaitāmas godalgas un atzinības. Viņa spēj savos darbos ielikt gan sievišķo maigumu un mīļumu, gan arī skarbo dzīves patiesību un pasaules melno pusi. Arī es, lasot viņas darbus, esmu guvis mācību daudzās dzīves jomās.
…
Rakstniece, kā jau minēju, nekad nav koncentrējusies tikai vienā virzienā, viņa ir ne tikai izcila dzejniece, bet arī lieliska dramaturģe. Māra Zālīte ir daudzu panākumiem bagātu lugu autore. 1981. gadā saraksta savu pirmo lugu „Pilna Māras istabiņa”. Lugā skartie jautājumi ir bijuši nozīmīgi visos laikos un ir īpaši aktuāli arī mūsdienās. Lugā skartais jautājums par dzīves jēgu ir ļoti mūsdienīgs. Ikdienā par to daudz nedomājam un nerunājam, tomēr katram cilvēkam ir savi sapņi, ieceres un nodomi. Tā būtiskā atziņa, ko neapzinājās lugas varoņi, bet, ko Māra Zālīte liek mums katram saprast, ir ielikta Māras vārdos Madarai poēmas sākumā: „Tu savu spēku neapzinies. Spēks tevī ir. To esmu ielikusi...”. Varbūt tādā veidā viņa pauž arī to, cik viņai pašai svarīgi vienmēr bijis paļauties uz sevi, ticēt sev, jo cilvēks kaut ko sasniegt var tikai, ticot pats saviem spēkiem. Luga liek domāt arī par to, kā mēs katrs izturamies pret tām dāvanām, kas mums dotas, vai izmantojam savas spējas, neizniekojam savus talantus. Protams, viņa ir vēl daudzu citu ļoti atziņām bagātu lugu autore, piemēram, lugas „Tiesa”, „Dzīvais ūdens”, „Eža kažociņš”, „Zemes nodoklis” un citas.
