Latvijas tautsaimniecībā ir notikušas būtiskas pārmaiņas. Šis process izraisīja dažādas izmaiņas ekonomiskajā situācijā. Tai skaitā būtiskas izmaiņas skāra nodokļu sistēmu kā valsts fiskālās politikas sastāvdaļu. Tāpēc aktuāls ir jautājums par nodokļu sistēmas konceptuālās attīstības virzieniem Latvijā. Jāizpēta un jāizanalizē kā nodokļi ietekmēs turpmāko tautsaimniecības attīstību un nodrošinās valsts pārvaldes u.c. funkciju īstenošanu.
Pašreiz pastavoša nodokļu sistēma Latvijā ievesta 1991.gadā. Šis laiks raksturojams kā ekonomiskās pārkārtošanas laiks. Šī pārkārtošana ļoti būtiski ietekmējusi tautsaimniecības attīstību Latvijā. Lai turpmākā tautsaimniecības attīstība noritētu sekmīgi nepieciešams veltīt lielu uzmanību visām tas attīstību virzošām lietām. Šeit lielu uzmanību jāveltē nodokļu politikai Latvijā. Ir jāizpeta un jāizanalizē kā nodokļī ietekmēs turpmāko tautsaimniecības attīstību.
Nodokļu sistēmai jābūt pakļautai tautsaimniecības attīstībai, tai jāmainās mainoties ekonomiskai situācijai valstī, tādā veidā pielāgojoties nepieciešamībai apmierināt kopējās intereses no visām pusēm, gan valsts, gan valsti veidojošās – to pilsoņu un iedzīvotāju puses.
Valsts saimniecības attīstības grūtības, kā arī joprojām pastāvošā nespēja pilnībā apkarot ēnu ekonomiskas tendences, rada arvien nozimīgāku finansu resursu trūkumu valstī. Joprojām neapzināta paliek nenomaksāto nodokļu daļa.
Ņemot vērā pārejošo nestabilo ekonomisko situāciju valstī, kad pastāv dažādas finansiālas grūtības, pastāv nodokļu maksājumu iekasēšanas problēmas, pieaug vajadzība pēc jauniem izdevumiem, nepieciešams analizēt valsts nodokļu sistēmu.
Nodokļu sistēmas pilnveidošanai nepieciešama zinātniski teoretisku atziņu izstrādāšana, kas balstās uz ekonomisko procesu modelēšanu un nodokļu maksājumu analīzes metožu pielietošanu.
Nodokļu sistēma jāveido pēc moderniem principiem un šeit var izmantot arī ārvalstu pieredzi, taču ne vienmēr. Veidojot nodokļu sistēmu jāreķinās ar katras valsts tradīcijām un īpatnībām.
Nodokļu izpētē jāraugās no izejas pozīcijām: kas šos nodokļus maksā. Bez valsts saimniecības un atsevišķos privāto uzņēmēju attīstības nav iespējama nodokļu sistēmas attīstība. Ieņēmumi no nodokļiem pieaugs tikai tad, ja pieaugs nodokļu maksātāju ienākumi.
Aktuāls ir jautājums, kā darbosies nodokļu sistēma, kad Latvija iestāsies Eiropas Savienībā un nodokļu iekasēšana uz savstarpējam robežām vairs nebūs un līdz ar to arī mainīsies nodokļu iekasēšanas principi.…
Izstrādātā darba mērķis:noteikt iespējas, kā var uzlabot nodokļu sistēmas efektīvitāti, kad Latvija ir ceļā uz Eiropas Savienību. Bakalaura darbs sastāv no ievada, kurā ir atspoguļota tēmas aktualitāte. Tālāk seko dažas teorētiskās nodaļas, kurās tika aprakstītas pētāmās problēmas teorētiskās un praktiskās nostādnes par tādiem jautājumiem kā nodokļu būtība, funkcijas, nepieciešamība; nodokļu struktūranalīze Latvijā; fiskālās politikas realizācija Latvijā, nodokļu sistēmas tuvināšanas Eiropas Savienības principiem. Darba nobeigumā ir autores izdarītie secinājumi, kas veikti vadoties no teorijas analīzes; un priekšlikumi, lai atrisinātu analizēto problēmu. Darbs noslēdzās ar izmantotas literatūras sarakstu un pielikumiem.
