-
Rūdolfs Blaumanis "Indrāni"
Autors teikumus veido plašus, bieži vien aprautus, beigās nav punkta, bet teikuma doma saglabājas un paliek. Blaumanis lieto izsauksmes vārdus tādus kā: Pē!, Fui!, Vai tu re! Un dažādus tāda tipa. Viņš nekautrējās atzīt to, ka ir straujas dabas un līdz ar to tā arī raksta lugu. Ritms lugā ir mainīgs, brīžos, kad ir konfliktsituācijas – tas ir nenoteikts, rada negatīvu gaisotni, bet kad šo situāciju nav – mierīgs. Valodas nozīme tekstā ir liela, tā palīdz atklāt varoņu attiecības. Tekstu man bija grūti lasīt un bieži vien apstājos, lai apdomātu kāda vārda nozīmi.
7. Mūsdienās starp pusaudžiem un arī vecāka gada gājuma cilvēkiem savstarpējo attiecību konflikti ir aktuāli un domāju, ka būs arī turpmāk, jo bez tā ir grūti dzīvot. Visi cilvēki nav ar vienādu domāšanu, raksturu, katrs piedzimt individuālists. Arī mantkārība un izrēķināšanās ar citiem ir aktuāla un daudziem cilvēkiem šķietami arī to patīk darīt.
…
Lugas tēma pamatā varētu būt paaudžu savstarpējās attiecības, konkrētāk starp Indrānu tēvu un dēlu. Atklājas daudz strīdu, nesaskaņu, mantkārība jeb mantas (saimniecības) nesadalīšana savā starpā, meli un katras paaudzes dažādie uzskati par lietām. Šajā lugā atklājas un lielu uzmanību pievērš tam, ka tēva un dēla viedokļi atšķiras, šī iemesla dēļ veidojas šie manis pieminētie biežie strīdi. Man liekas, ka attiecības starp abiem ir skumji iezīmētas, un tās man liek pārdomāt cilvēciskās vērtības, citu uzticības iegūšanu un uzticēšanos savukārt citam. 2. Lugā ir parādīti un labi atspoguļoti vairāki un dažādi sadzīviski konflikti. Liels uzsvars tiek likts uz godīgo vecāku rūpēm par bērnu un vēlēšanos darīt tiem labu, taču savukārt dēls ar sievu ir viltīgi, blēdīgi. Manuprāt, arī šis ir viens no tiem iemesliem kādēļ izceļas viens no galvenajiem konfliktiem – saimniecības nesadalīšana starp vecākiem un dēlu. Šīs lugas sižets ir pilns ar konfliktiem un tie kopumā noved pie lugas bēdīgā, traģiskā noslēguma.
