-
Kapitālisma attīstība Eiropā un ASV. Brīvās konkurences sistēma
Kapitālistiskā uzkrāšanās bija cieši saistīta ar tirdzniecību, tika apgūti jauni tirdzniecības tirgi, maršruti. Anglija izmantoja savu ģeogrāfisko stāvokli un būdama salu valsts „spēja diktēt nosacījumus”. 1555.gadā izveidojās Maskavas tirdzniecības kompānija. 1588. gadā – Gvinejas kompānija, kura nodarbojās ar vergu tirdzniecību. 1579.g, Austrumu kompānijas tirdzniecība ar Baltijas valstīm. 1581.gadā Levantes kompāniju, šī tirdzniecības kompānija tirdzniecība ar Tuvajiem austrumiem. 1600.gadā izveidoja Austrumindijas kompāniju, tirdzniecība ar Indiju. 1568.gadā Londonā atvēra pirmo biržu.
Francija : Francija bija ļoti sadrumstalota feodāla valsts, tomēr apvienojoties iedzīvotāju skaits sasniedza 15 miljonus cilvēku, kas bija lielākais skaits Eiropā. 16.gs beigās Francijā bija visattīstītākā finansu sistēma Eiropā, ekonomikas galvenā loma - lauksaimniecībā. Francijā valdība sāka realizēt merkantīlisma politiku, respektīvi, centās panākt aktīvu ārējās tirdzniecības bilanci, vairāk jāpārdod, mazāk jāpērk, lai to varētu realizēt vajadzēja modernizēt ražošanas pārdošanas sistēmu. 1789. gada revolūcijai ar Bastīlijas ieņemšanu bija liela pasaules vēsturiska nozīme. Tā radikāli atrisināja agrāro jautājumu un ar buržuāziju saistītas politiskos un tiesiskos jautājumus, kuri nostiprināja buržuāzijas īpašumu tiesību pamatus. …
Kapitālisma attīstība Eiropā un ASV. Brīvās konkurences sistēma. Sākoties Lielajiem ģeogrāfiskajiem atklājumiem 16. gadsimtā strauji attīstījās, pilnveidojās ražošana, kā arī tie sekmēja valstu ekonomisko izaugsmi. Aktīvākās „atklājējvalstis” bija: Anglija, Spānija, Portugāle un Nīderlande vēlāk arī Francija. Tomēr Lielo ģeogrāfisko atklājumu rezultātā sākās cenu revolūciju, radās liels preču pieprasījums, kurš stimulēja ražošanas spēku tālāku attīstību. Rietumeiropā pieplūda izejvielas, līdz ar to attīstījās finansu darījumi, organizējās banku kantori - tas viss veicināja preču - naudas attiecību paplašināšanos. Cunftes ar savu reglamentāciju nespēj apmierināt strauji pieaugošo pieprasījumu, sākās iekšējā ražošanas krīze. Rietumeiropā pakāpeniski sāka attīstīties kapitāliskās manufaktūras. Anglija: Anglija orientējās uz auduma ražošanu. 15.gs. beigās, kad palielinājās pieprasījums pēc vilnas, cilvēkiem pat ņēma nost zemi tikai , lai veidotu aitu ganības – „aitas apēda cilvēkus” .16. gadsimtā kuģu būvniecība veicināja tirdzniecību un ārējo ekspansiju. Par eksportprecēm kļuva svins un alva, notika arī metāla ieguve un apstrāde.
