-
Krievijas - Ukrainas gāzes konflikts
Šis situācijas asums ir arī tapēc, ka caur Ukrainu tiek ekspotrētās 90 % Krievijas gāzes. Ir arī citi gāzesvadi- viens no tiem iet uz Vāciju caur Poliju un Baltkrieviju, un otrs iet uz Turciju un Balkāniem..
Eiropas Komisija 16.07.2009.gadā pieņēma jaunu regulējumu, lai uzlabotu gāzes piegādes drošību iekšējā gāzes tirgū. Ar šo ierosināto regulu Eiropas Savienība vēlas nostiprināt gāzes piegādes drošības sistēmu, lai rīkotos savlaicīgi un rezultatīvi visas dalībvalstis un un to gāzes tirgus dalībnieki un lai novērstu iespējamus gāzes piegādes traucējumus un arī mazinātu to sekas, kā arī nopietnu gāzes traucējumu rezultātā, izveidotu dalībvalstu sadarbības mehānismu rezultatīvai rīcībai. Pašreizējā mehanismā piegādes traucējumu risināšanā atklāja vājos posmus 2009. gada janvāra gāzes krīze, jo Eiropas Savienība ir ievērojama gāzes patērētāja. Vairak nekā ceturtdaļu ES energoapgādes veido gāze un vairāk nekā pusi no šīs gāzes ES saņem no ārējiem avotiem. Un ir arī prognozes, ka 2020.gadā iespējams importēs vairāk nekā 80% no ES patērētās gāzes.…
Šis kārtējais gāzes konflikts starp Krieviju un Ukrainu ir interesants tāpēc, jo katra valsts šo konfliktu pasniedz sev izdevīgā veidā. Krievijā gandrīz 100 % iedzīvotāji ir pārliecināti Ukrainas mānīšanā, savukārt Ukrainā vairākums uzskata, ka Krievija pati izprovocējusi šo konfliktu. 2009. gada sākuma gāzes piegādes pārrāvums smagi skāris ļoti daudzas Eiropas Savienības valstis un arī Balkānu valstis. No gāzes importa ir atkarīgas vairums ES dalībvalstis, jo Krievija piegādā aptuveni 42% ES gāzes. Gandrīz pilnībā atkarīgas no Krievijas importētās gāzes ir tādas valstis kā Polija, Bulgārija, Austrija, Somija un Baltijas valstis.
