-
Nepilngadīgo pāraudzināšanas iestādes Latvijā. Īss ieskats
Sūdzības tiek izskatītas šādi: 1.Sūdzība tiek reģistrēta sekretariātā un nodota cietuma priekšniekam, kas uzliek kontroli tās izpildei aptuveni 2 nedēļas, bet, ja sūdzība ir par ēdināšanu, tad nekavējoties. 2.Tiek veiktas attiecīgās darbības strīda/sūdzības/priekšlikuma izskatīšanai (lielākoties tās ir pārrunas ar nepilngadīgo personu; ja nepieciešams pieprasa paskaidrojumus no attiecīgā darbinieka). 3.Ja sūdzība ir pamatota, trūkumi/nepilnības tiek novērstas pēc iespējas īsākā laika periodā. 4.Sūdzības iesniedzējs saņem rakstisku atbildi (ja sūdzība ir iesniegta rakstveidā) vai mutiski tiek paziņots par pieņemto lēmumu/risinājumu. 5.Gadījumā, ja sūdzība ir izteikta mutiski un nepilngadīgā persona nav apmierināta ar risinājumu, tai ir tiesības sūdzību iesniegt rakstiski, adresējot to cietuma priekšniekam. Ja sūdzības iesniedzējs nepiekrīt pieņemtajām lēmumam, to var apstrīdēt IEVP priekšniekam Administratīvā procesa likumā noteiktajā kārtībā. IEVP priekšnieka lēmumu var pārsūdzēt administratīvajā rajona tiesā Administratīvā procesa likumā noteiktajā kārtībā. Administratīvās rajona tiesas lēmums nav pārsūdzams.
NOBEIGUMĀ
Mana mājasdarba mērķis penitenciārālā sociālā darba priekšmetā bija iepazīties un izpētīt nepilngadīgo pāraudzināšanas iestādes Latvijā. Manuprāt mērķs ir sasniegts un uzdevumi ir izpildīti.
Darba rakstīšanas procesā esmu iepazinisies ar divām iestādēm - Cēsu audzināšanas iestāde nepilngadīgajiem un Iļģuciema cietuma Nepilngadīgo nodaļa ar nepilngadīgajām personām. Darba veikšanai es izpētīju pieejams pārskatus un pētījumus, ka arī izpetīju LR likumus. Apkopojot informaciju, esmu sniegusi atbildes un uzdotiem jautājumiem.
…
Penitenciārālā sociālā darba lekcijas ietvarā kā sava referāta tēmu izvēlējos ,,Nepilngadīgo pāraudzināšanas iestādes Latvijā: īss ieskats”, jo nepilnus trīs mēnešus strādāju par sociālo darbinieku darbam ar ģimenēm un bērniem Bērnu sociālas aprūpes centrā, kurā uzvedības problēmas, kas noved pie administratīvo pārkāpumu un kriminālnoziegumu izdarīšanas, kura rezultātā notiek nokļūšana pāraudzināšanas iestādē. Šobrīd viens no aprūpes centra audzēkņiem ir apcietināts un atrodas Cēsu audzināšanas iestādē nepilngadīgajiem – šis fakts pamudināja izvēlēties šo tēmu, lai izpētītu to dziļāk. Kopumā nepilngadīgo noziedzība un nokļūšana ieslodzījuma vietā ir smaga un aktuāla problēma visos laikos, jo bērni ir mūsu nākotne un pieaugušā pienākums ir nodrošināt viņam pilnvērtīgos dzīves apstākļus, personas neaizskaramību un brīvību. Tomēr dažkārt notiek nepilngadīgais savas uzvedības vai kādu citu aspektu dēļ nokļūst ieslodzījuma vietā. Referāta mērķis ir iepazīties nepilngadīgo pāraudzināšanas iestādes Latvijā. Tika izvēlētas divas šādas iestādes, kas ir Tieslietu ministrijas pārraudzība - Cēsu audzināšanas iestāde nepilngadīgajiem un Iļģuciema cietuma Nepilngadīgo nodaļa ar nepilngadīgajām personām. Lai tiktu sasniegti mērķi, tiks izpildīti sekojošie uzdevumi: literatūras avotu izpēte, datu apkopošanas un analīze. Tiks apskatīti tādi aspekti kā nepilngadīgo izvietošanas princips iestādēs, izglītības iespējas, veselības aprūpe, resocializācijas programmas veidi, brīvā laika pavadīšana, kā arī uz abām iestādēm attiecināmie likumi. Tāpat tiks pievērsta uzmanība sūdzību izskatīšanas mehānismam, visa veida vardarbības novēršanas ieslodzījuma vietās dēļ. Referāta bāze ir LR likums Soda izpildes kodeks, Ieslodzījuma vietu pārskats par 2016. gadu, Tiesībsarga petījums un A. Judina 2005. gada darbs.
