-
Līdzstrāvas ķēdes darba režīmi
Saskaņoto režīmu, vispārīgā nozīmē, sauc par elektriskās ķēdes darba režīmu, kad uz šī avota pieslēgtā slodze tiek izdalīta maksimālā jauda, ko spēj dot šim avotam pašreizējā stāvoklī. To iegūst, ja abas sprieguma dalītāja pretestības ir vienādas: R2 = R1. Kopējā pretestība (R1 + R2) tad ir divreiz lielāka nekā īsslēguma režīmā, tāpēc strāva I ir divas reizes mazāka par īsslēguma strāvu. Spriegums U dalās divās vienādās daļās. Arī abu rezistoru patērētās jaudas ir vienādas.
Saskaņotā režīmā puse no jaudas pazūd avota iekšienē. Tāpēc saskaņoto režīmu neizmanto spēka enerģētiskās ķēdēs. Šo režīmu izmanto informācijas ķēdēs, kur jaudas var būt mazas, un izšķirošās ir nevis signāla pārraides ekonomiskuma apsvērumi, bet maksimālā signāla jauda slodzē.
5.4. Kā definēts ķēdes lietderības koeficients? Kā mainās tā vērtība, palielinot slodzes strāvu I ?
Lietderības koeficients (η) ir sistēmas efektivitāte attiecībā uz enerģijas pārveidošanu vai nodošanu. Nosaka efektīvi izmantotās enerģijas attieksmi pret summāro enerģijas daudzumu, ko iegūta sistēma; parasti tiek apzīmēta η.
Palielinot slodzes strāvu I, lietderības koeficients samazinās (to var ieraudzīt arī grafikā augstāk).
5.5. Kā slodzes pretestības R2 izmaiņa ietekmē lietderības koeficientu?
Slodzes pretestība R2 palielināšana palielina lietderības koeficientu; R2 samazināšana samazina lietderības koeficientu. Ƞ=R2/(R1+R2)
5.7. Kā izmainītos patērētāja jauda PBC un lietderības koeficients, spriegumu U samazinot par 50%?
…
Iepazīties ar līdzstrāvas ķēdes, kurā ir maināma slodzes pretestība, darba režīmiem. Izpētīt spriegumu un jaudu sadalījumu atkarībā no ķēdes darba režīma. Pētāmajā ķēdē ir divi virknē savienoti reostati R1 un R2 (1.att.). Reostata R1 pretestību darba laikā nemaina. Mainot slodzes reostata R2 pretestības vērtību, iegūst dažādus ķēdes darba režīmus. Ķēde pieslēgta līdzstrāvas avotam ar nominālo spriegumu 110 V. Slēdzis S1 paredzēts tukšgaitas režīma iegūšanai. Strāvu mēra ar ampērmetru PA1, bet spriegumus UAB un UBC - ar voltmetru PV1, kuru ar pārslēgu S2 pieslēdz attiecīgajiem ķēdes punktiem. Modelējot shēmas (2.att.) darbību ar datorprogrammu, iespējams ieregulēt sprieguma U vērtību (diapazonā no 100 līdz 120 V), konstantās pretestības R1 vērtību (no 50 Ω līdz 120 Ω) un mainīt slodzes pretestību R2 no 0 līdz 500 Ω.
