Автор:
Оценка:
Опубликованно: 03.03.2009.
Язык: Латышский
Уровень: Университет
Литературный список: Нет
Ссылки: Использованы
  • Конспект 'Vara organizācijā. Varas veidi. Vadītāja autoritāte. Vara un individualitāte ', 1.
  • Конспект 'Vara organizācijā. Varas veidi. Vadītāja autoritāte. Vara un individualitāte ', 2.
  • Конспект 'Vara organizācijā. Varas veidi. Vadītāja autoritāte. Vara un individualitāte ', 3.
Фрагмент работы

„Vadītājs“ un „vara“ organizācijā ir nesaraujami cieši saistīti jēdzieni. Vara ir potenciāla iespēja ietekmēt uzvedību, mainīt notikumu gaitu, pārvarēt pretestību un panākt, lai cilvēki darītu to, ko citos apstākļos viņi nedarītu.
Vara ir iespēja manipulēt ar citiem vai mainīt viņu uzvedību, taču autoritāte ir varas avots un padara to nelikumīgu, t.i., dod tiesības manipulēt ar citiem. Varai kā tādai nekādu tiesību nevajag. Savukārt ietekme ir plašāks jēdziens nekā vara, tā ietver iespējas mainīt cilvēkus visparīgākā veidā – mainīt viņu apmierinātību ar darbu, darba izpildi. Ietekme ir ciešāk saistīta ar līderību nekā vara.
Organizācijas vara ir saistīta ar autoritātes izmantošanu. Autoritāte ir formālā vara, kura ir indivīdam, pateicoties viņa statusam organizācijā. Amerikāņu psihologi Džons Ivancevičs un Maikls Matesons nosauc šādas autoritātes iezīmes oirganizācijā.
1. Autoritāte ir personas statusa sastāvdaļa. Indivīdam ir autoritāte tāpēc, ka viņš ieņem noteiktu amatu, bet nevis tāpēc, ka viņam būtu kādas specifiskas personības īpašības.
2. Padotie pieņem šo autoritāti. Indivīdam ar likumīgas autoritātes statusu pakļaujas tāpēc, ka viņam ir likumīgas tiesības.
3. Autoritāte tiek izmantota vertikāli. Organizācijas hierarhijā autoritātes virzībai ir no augšas uz leju.
Varas pētījumi organizācijās galvenokārt balstās uz vācu filozofa Maksa Vēbera darbiem. …

Atlants