Автор:
Оценка:
Опубликованно: 21.03.2022.
Язык: Латышский
Уровень: Университет
Литературный список: 6 единиц
Ссылки: Использованы
  • Конспект 'Darba likuma normas interpretācija', 1.
  • Конспект 'Darba likuma normas interpretācija', 2.
  • Конспект 'Darba likuma normas interpretācija', 3.
  • Конспект 'Darba likuma normas interpretācija', 4.
  • Конспект 'Darba likuma normas interpretācija', 5.
  • Конспект 'Darba likuma normas interpretācija', 6.
  • Конспект 'Darba likuma normas interpretācija', 7.
  • Конспект 'Darba likuma normas interpretācija', 8.
Фрагмент работы

No pārējiem darba samaksas komponentiem prēmiju vislabāk var nošķirt, novērtējot atlīdzības komponenta raksturu. Prēmijas gadījumā tās pamatā vienmēr būs stimuli (prēmija ir atlīdzība darbiniekam par labāku sniegumu un par labi padarītu darbu). Lai arī likumdevējs nolēma neiekļaut sīki izstrādātu piemaksu regulējumu Darba likumā, tas tomēr ievēro normu, ka ir jāievēro vienlīdzīgas atlīdzības princips. Prēmija var kļūt par obligāti izmaksājamo darba samaksas komponenti gadījumos, kad par to ir panākta vienošanās darba līgumā, koplīgumā u.c. Turpmāk izskatīsim piemēru, kas ir saistīts ar prēmijas piešķiršanas problemātiku.
Iepriekš tika noskaidrots, ka prēmija ir mainīga atalgojuma daļa, kas ir atkarīga no attiecīgā darbinieka darba kvalitātes, sasniegtajiem rezultātiem un ka tikai darba devējam ir tiesības pieņemt lēmumu pat tās izmaksu. Turklāt tika secināts, ka Darba likumā nav detalizēta prēmijas tiesiskā regulējuma. Šajā sakarā autoram ir iebildums pret to, ka likumdevējs nav izveidojis pilnīgu un nepārprotamu prēmijas institūcijas regulējumu. Galvenais šī iebilduma iemesls ir tas, ka darba devēji ļaunprātīgi vai savas nezināšanas dēļ izmanto likumdošanas nepilnības, tādējādi iegūstot labumus. Šādu noteikumu iekļaušanu prēmijas piešķiršanas nosacījumos veicina arī tas, ka judikatūrā un doktrīnā ir ļoti maz norāžu uz faktu, ka prēmijas piešķiršanas nosacījumiem jāatbilst noteiktiem prēmijas piešķiršanas kritērijiem, jo galvenokārt uzmanība tiek pievērsta darba devēja tiesībām izlemt par prēmijas piešķiršanu.
Problemātiska situācija var rasties gadījumos, ja prēmijas institūtu izmanto pretēji tā mērķim - nevis atlīdzināt darbinieku par īpašiem sasniegumiem, bet lai apspiest jebkādu darbinieka pretestību. Lai panāktu šādu kontroli pār darbiniekiem, uzņēmums var noteikt, ka prēmija sastādīs ievērojamo algas daļu, un ka tā tiek piešķirta katru mēnesi bez īpašiem sasniegumiem, galvenais, lai darbinieks censtos pildīt savus pienākumus un, pats galvenais, izpildītu visus darba devēja uzdevumus. Prēmijas raksturs šādos gadījumos būtu jāuzskata un jāsauc par algas fiksēto daļu – darba algu, taču Darba likumā tas nav tieši noteikts, un šādu prēmiju izmaksa nav aizliegta.

Коментарий автора
Atlants