-
Agresīvas uzvedības sociālie faktori
Kopsavilkums
Lai arī agresija tiek uzskatīta par antisociālu uzvedību, nereti tai ir tieši sociāli cēloņi, tādēļ ir iespējams izdalīt agresīvas uzvedības sociālos faktorus:
Kā viens no nozīmīgākajiem faktoriem ir frustrācija – šķēršļi mērķu sasniegšanā. Frustrācijai ne vienmēr obligāti sekojoša ir agresija, tomēr frustrācijai ir būtiska nozīme agresīvas uzvedības veicināšanā.
Arī sociālās normas, kultūras un subkultūras vērtības var gan veicināt, gan atturēt no agresijas.
Socializācija jeb sociālo normu un lomu nodošanas, kā arī iemācīšanas process ir būtisks dažādu sociālo modeļu, arī agresīvas uzvedības veidošanā.
Agresivitātes līmenis ir atkarīgs arī no audzināšanas ģimenē. Bērni iemācīšanās ceļā apgūst agresivitātes nozīmību mērķu sasniegšanā.
Liela ietekme ir masu medijiem, kuru attēlojumus bērni var imitēt reālajā dzīvē.
Negatīva ietekme ir datorspēlēm, kuru mērķis ir pretinieka iznīcināšana. Spēlētājos var nostiprināties pārliecība, ka galvenais līdzeklis panākumu sasniegšanā ir pēc iespējas ātrāka pretinieka likvidēšana.
Pornogrāfiskie materiāli rada nereālistisku iespaidu par partneru savstarpējām intīmajām attiecībām, un tas nereti ietver arī agresiju kā vienu no seksuālo attiecību elementiem.
Problēmas sociālās informācijas apstrādes un interpretācijas procesos var veicināt agresiju.
Agresīvu uzvedību var veicināt arī neapmierinātība ar vides un ekonomiskajiem apstākļiem, kā arī pakļaušanās šo apstākļu negatīvajai ietekmei.
…
Sociālajā psiholoģijā agresija tiek definēta kā uzvedība ar nolūku nodarīt kaitējumu, ciešanas, un tā var izpausties gan pret dzīvām, gan nedzīvām būtnēm. Izdala vairākus agresiju veicinošos faktorus: bioloģiskos (agresija kā stabila personības īpašība); vides (karstums, sāpes, troksnis, pūlis u.tml. kā agresiju veicinoši faktori); un sociālos. Fromms uzskata, ka tieši agresija ar sociāliem cēloņiem ir visļaundabīgākā. Sociālās iemācīšanās teorija skaidro, ka šāda vaida agresīva uzvedība tiek apgūta modelēšanas rezultātā, novērojot citu cilvēku – modeļu – uzvedību. Tādā veidā rodas atdarināšanas ietekme. Šajā rakstā uzmanība tiks vērsta tieši uz sociālajiem faktoriem agresijas veicināšanā.
