-
Valodas kultūra
1. Valodas kultūras jēdziens, tā izpratne. Saistība ar citām valodniecības apakšnozarēm un citu jomu zinātnes nozarēm.
Valodas kultūra kā zinātne ir cieši saistīta ar izpratni par valodas funkcijām. Interese par valodas funkcijām - 19.gs. beigas 20.gs. sākums.
Valodas funkcijas: sazināšanās, domāšanas, izziņas funkcija – kognatīvā, jūtu un emociju izteikšanas, ietekmēšanas, kultūras veidošanas. Valodas funkcijas realizējas: 1) induviduālajā sfērā: domāšana, ekspresīvā, emocionālā; 2) sociālā sfērā (primāri): sazināšanās, ietekmēšanas, kultūras veidošana un attīstība. Valodas kult. definīcija – Valodniecības apakšnozare, kurā pēta valodu kā kultūrvērtību, valodas lietojumu noteiktā valodas attīstības posmā, izzina valodas sistēmas attīstības likumības un tendences un uz to pamata izstrādā ieteikumus valodas optimālam lietojumam, sekmējot izteiksmes skaidrību un bagātināšanos un valodas ilgtspējīgu attīstību. Valodas kultūrā ir 2 līmeņi:
1) Pareizuma līmenis – saistīts ar gramatisko un fonētisko struktūru, no kā sastāv valodas sistēma, kas regulārajās formās ir raksturīgs. Aplūko visus valodas sistēmas līmeņus: fonētisko, morfoloģisko, sintaktisko. Šis līmenis ir objektīvs. Obligāts visiem valodas lietotājiem
2) Meistarības līmenis – Sekmē izteiksmes skaidrību un bagātināšanos. Ļoti subjektīvs jēdziens – bagāta baloda. Viss līmenis ir subjektīvs. Augstāks līmenis.
Valodas kultūra kā zinātne cieši saistīta ar valodas politiku, kas katrā valstī ir atšķirīga.
2. Valodas kultūras kā valodniecības apakšnozares sākums. (Funkcionālās lingvistikas sākums Eiropā un ASV)
…
Lekciju konspekti un sagatavoti eksamena jautajumi valodas kultūras teorijā: 1.Valodas kultūras jēdziens, tā izpratne. Saistība ar citām valodniecības apakšnozarēm un citu jomu zinātnes nozarēm. 2.Valodas kultūras kā valodniecības apakšnozares sākums. (Funkcionālās lingvistikas sākums Eiropā un ASV) 3.F.Sosīra idejas valodas kultūras kā zinātnes kontekstā 4.Pazīstamākās strukturālisma skolas Eiropā, to lingvistiskais mantojums saistībā ar valodas kultūru. 5. Prāgas lingvistiskais pulciņš un tā nozīme strukturālās valodniecības attīstībā. 6.Prāgas tēzes 7.Preskriptīvās un deskriptīvās lingv.tradīc.20.gs 1. pusē 8.Funkcionālā pieeja valodu izpētē. Valodas funkc. izpētes aspekti, to nozīmība valod k. 9.ASV lingvistika 20.gs 2.puse 10. Literārās valodas polifunkcionālums, paveids, stils, žanrs. 11. Termins diskurss valodas kultūras aspektā.
