-
Starptautisko aģentu loma demokratizācijas procesā
Tomēr pie mīnusiem pieskaitāms tas, ka globalizācija un tās ekonomiskā ietekmē var arī attīstīt un atbalstīt autoritāru režīmu esamību. Saistībā ar to, ka demokrātijas ieviešana ir laikietilpīgs process, bieži vien autoritāro režīmu līderi izmanto to, lai stiprinātu savu varu, sludinot savai tautai, ka demokrātija un tās reformas nenes neko labu. Tur pat globalizācija ir arī attīstīju nacionālisma vērtību rašanos, kas sekmē autoritāru režīmu attīstību, izmantojot globalizāciju, kā ekonomiskās krīzes radītāju.
Var secināt, ka globalizācijai ir gan iezīmes, kas sekmē demokrātijas attīstību, gan iezīmes, kas to stagnē, vai pat atbalsta pretējas vērtības, tā kā nespēj sniegt momentānus un noteiktus problēmu risinājumus. Globalizāciju var uzskatīt par vienu no demokrātijas attīstības partneriem, tajā pašā laikā ir jāievēro vairāki aspekti, lai globalizāciju izmantotu demokrātijas attīstībā.
Vērtējot globalizācijas ietekmi uz Latvijas situāciju, Žanetes Ozoliņas un Inetas Ziemeles darbā ir minēts, ir svarīgi pievērst izmanību trīs svarīgiem faktoriem:
• ārpolitikas un iekšpolitikas īstenošana bez ārējo faktoru neakceptētas iejaukšanās;
• sabiedrības viedokļa vērā ņemšana ārpolitiskajās nostādnēs un realizēšanā. Vai sabiedrībai pastāv iespējas ietekmēt valsts rīcības starptautiskajā vidē
• valsts atbalsts demokrātijas izplatībai pasaulē.
Tādejādi vērtējot globalizācijas ietekmi uz Latvijas demokrātijas attīstību, kā arī Latvijas iesaisti demokrātijas attīstībā.
…
Kādai jābūt starptautisko aģentu lomai demokratizācijas procesā, lai to varētu uzlūkot kā efektīvu un atbilstošu jaunās demokrātijas vajadzībām? Katras valsts iekšpolitika bieži vien tiek pakļauta arī ārpolitiskiem spiedieniem, uzskatiem un tajā pašā laikā citu valstu iejaukšanos iekšpolitikas veidošanā. Šie iejaukšanās mērķi varbūt dažādi, kā skaidro Maikls Pinto-Dušinskis (Michael Pinto-Dushinsky) savā darbā ”The Rise of Political Aid”, starptautiskā iejaukšanās iekšlietās var tikt traktēta gan kā demokrātijas veidošana valstī, politiskā palīdzība (political aid), gan kā pārvaldes darba vai pilsoniskas sabiedrības veicināšana. Tajā pašā laikā autors min Lielbritānijas premjerministra un ārlietu sekretāra Lorda Solsburija teikto, ka visu vēsturisko neveiksmju cēlonis ir ārvalstu iejaukšanās citu valstu iekšlietās. Un tomēr, starptautiskā iejaukšanās ir spējusi nodrošināt arī sekmīgus mērķus valsts attīstība. Tāpēc šajā darbā tiks apskatīts un noskaidrots efektīva un veicinoša starptautisko aģentu iesaiste demokratizācijas procesā. Darbs rakstīts, ievērojot akadēmiskās normas
