Latvijas Banka ir Latvijas Republikas centrālā banka. Gandrīz katrs Latvijas iedzīvotājs kaut ko vairāk vai mazāk ir dzirdējis par šo iestādi, taču zināšanas bieži vien ir virspusējas un trūkst dziļākas izpratnes par šīs bankas funkcijām un uzdevumiem.
Darba tēma ir aktuāla, jo tiek pētīta Latvijas Bankas darbība, tās loma Latvijas ekonomikas stabilizācijas procesā. Tas parāda ne tikai teorētisku bāzi, kurā runāts par to, kas centrālajai bankai būtu jādara, bet arī tieši, pavisam konkrēti atklāj, kā tas notiek Latvijas Bankā. Tā kā pašlaik ir globālā krīze, kas Latvijā izpaužas īpaši krasi, situācijai pasliktinoties ik dienu, saglabājoties zemam iekšzemes un ārējam pieprasījumam, samazinoties iekšzemes kopproduktam, nodokļu ieņēmumiem, pieaugot bezdarba līmenim un budžeta deficītam, tad svarīgi noskaidrot, kāda ir Latvijas Bankas kā valsts centrālās bankas loma Latvijas ekonomikas stabilizācijas procesos. Darba tēma ir aktuāla arī tāpēc, ka Latvija vēlas pēc iespējas ātrāk kļūt par Ekonomikas un Monetārās Savienības dalībvalsti un ieviest eiro, tāpēc darbā tiks noskaidrotas arī ar eiro ieviešanu saistītās problēmas un risinājumi.
Darba mērķis ir izpētīt Latvijas Bankas darbību, izvērtēt tās īstenoto monetāro politiku un analizēt Latvijas Bankas lomu Latvijas ekonomikas stabilizācijas procesos.
Mērķa sasniegšanai risināmie uzdevumi ir: noskaidrot Latvijas Bankas kā centrālās bankas funkcijas un uzdevumus; iegūt informāciju par Latvijas Bankas vēsturi un patreizējo struktūru; izpētīt statistikas datus par Latvijas Bankas darbību; pētot datus un dažādos avotos publicēto informāciju, apkopot materiālus par Latvijas Bankas ietekmi uz atsevišķiem makroekonomiskajiem rādītājiem Latvijas ekonomikā; pētīt pašreizējo ekonomisko situāciju Latvijā un Latvijas Bankas darbību no 2005.-2009.gadam, kā arī Latvijas Bankas nākotnes darbības iespējas un perspektīvas, lai stabilizētu valsts ekonomiku; izdarīt secinājumus par veikto pētījumu un sniegt ierosinājumus.
Pētījuma objekts ir Latvijas Banka, bet priekšmets- tās darbību raksturojošie rādītāji.
Darbs sastāv no trīs nodaļām. Vispirms aplūkoti vispārīgi teorētiskie jautājumi, kas saistīti ar centrālās bankas mērķiem, funkcijām, to izpildi un bankas vēsturi, kā arī pētīta Latvijas Bankas monetārā politika, tās mērķi, stratēģija, valūtas kursa politika un monetārās politikas instrumenti. …