1. Policijas darbinieka uzdevumi, pienākumi, tiesības transportlīdzekļu vadīšanas apreibinošo vielu iespaidā novēršanā un atklāšanā
Šo nodaļu savā kvalifikācijas darbā vēlētos sākt ar policijas darbinieka jēdziena skaidrojumu, lai būtu vieglāk izsekot turpmākajam izklāstam. Policijas darbinieks ir persona, kura ieņem amatu Valsts policijā vai Drošības policijā un kurai piešķirta speciālā dienesta pakāpe. Pašvaldības policijas darbinieks ir persona, kura ieņem pašvaldības iedibinātu policijas amatu un pilda šajā likumā noteiktos pienākumus attiecīgās pašvaldības administratīvajā teritorijā.
„Policija ir apbruņota militarizēta valsts vai pašvaldības institūcija, kuras pienākums ir aizsargāt personu dzīvību, veselību, tiesības un brīvības, īpašumu, sabiedrības un valsts intereses no noziedzīgiem un citiem prettiesiskiem apdraudējumiem. Policijas darbība tiek organizēta, ievērojot likumību, humānismu, cilvēka tiesības, sociālo taisnīgumu, atklātumu, vienvadību un balstoties uz iedzīvotāju palīdzību.”1 Ceļu policija autovadītāju tiesības un brīvību drīkst ierobežot tikai saskaņā ar likumu, nevis atsaucoties uz instrukcijām, pavēlēm un citiem iekšējiem tiesību aktiem. Tādējādi autovadītājs kā privātpersona drīkst darīt visu, kas ar likumu nav aizliegts. Savukārt Ceļu policijas darbinieki drīkst darīt tikai to, kas ar likumu atļauts.
Ceļu policijas uzdevums ir kalpot satiksmes drošībai un tiesiskumam. Ceļu policijai un augstākām amatpersonām ir jāievēro Ceļu satiksmes noteikumi un citi likumi līdzīgi kā jebkuram autovadītājam. Sabiedrībā bieži tiek diskutēts par pašu policijas darbinieku darbībām un uzvedību. Jo daudzi policijas darbinieki izmantojot savu dienesta stāvokli pārkāpj ceļu satiksemes noteikumus. "Visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi likuma un tiesas priekšā. Cilvēka tiesības tiek īstenotas bez jebkādas diskriminācijas."2…