Secinājumi un priekšlikumi
1. Policijas darba kvalitāti tieši ietekmē materiāltehniskais nodrošinājums.
2. Policijas darbība tiek organizēta, balstoties uz iedzīvotāju palīdzību. Bez iedzīvotāju atsaucības un liecībām daudzu lietu atrisināšana un kārtības nodrošināšana būtu apgrūtināta vai pat neiespējama.
3. Policijas darbs nebalstās tikai uz fizisku spēku. Lai policijas darbinieks veiksmīgi pildītu savas funkcijas, viņam ir jāorientējas attiecīgajos normatīvajos aktos un vispārpieņemtajās sociālajās normās. Darbs policijā ir arī darbs ar cilvēkiem, gan noziedzniekiem, gan nevainīgajiem, ievērojot un izprotot cilvēktiesības.
4. Visos cilvēces attīstības posmos pastāvējusi noziedzība un kāds ar to cīnījies. Policijas nozīmība ir vērojama visos valsts pastāvēšanas laikos. Ir jāapzinās policijas kā patstāvīga institūta nozīmība, lai neatkārtotos vēsture, kad sievietes baidījās iziet ielās un notika atklātās laupīšanas.
5. Jautājums par policijas apvienošanu ar robežsardzi ir nepārdomāts, sasteigts. Šāds lēmums draud ar pieaugošu noziedzības līmeni un emigrantu ieceļošanu Latvijā.
Priekšlikumi
1. Nav pieļaujama jautājuma par Valsts policijas materiālo nodrošinājumu atlikšana. Noziedzības līmenis ir augsts, līdz ar to arī policijas darbs ir intensīvāks. Nav pieļaujama policijas darbinieku atalgojuma vai štata vietu samazināšana, jo sabiedrības un katra indivīda drošība ir pirmajā vietā. Samazināšanas vietā būt nepieciešams izskatīt alternatīvu – palielināt materiāli-tehniskā un citu resursu palielināšanu Valsts policijas darbības nodrošināšanā, uzlabošanā.
2. Policijas darbā jābūt iespējai iesaistīties brīvprātīgi, līdzīgi kā tas ir ASV. Prakse rāda, ka šādas iespējas izmanto daudzi iedzīvotāji, kas norūpējušies par savas apkārtnes drošību. Brīvprātīgajiem saprāta un drošības robežās varētu būt atvieglota informācijas pieejamība par sabiedrību apdraudošajiem elementiem un apmācība kā iespējams palīdzēt policijas darbā.
3. Būtu jāizstrādā vienota policijas darbinieku apmācības programma, kas noteiktā laika periodā atkārtoti būtu jāiziet katram policistam. līdzīgi kā citās valsts iestādēs un uzņēmumos (VID, Latvenergo) darbiniekiem būtu jāveic pārbaudes darbi (testa formā). tam visam jākalpo darbinieku kvalifikācijas celšanai un savu pienākumu tiesību izpratnē..
4. Uzlabojot iedzīvotāju iesaisti policijas darbā, palielinoties policijas darba efektivātei, mazinātos policijas darbinieku darba apstākļu seku novēršanas izmaksas (medicīnas pakalpojumi, psihologs u.c.).
5. Ir jāizvērtē gan plusi, gan mīnusi policijas apvienošanai ar robežsardzi. Tas nedrīkst būt labums tikai vienam – ir jāatrod kompromiss. Ir jāizsver pastāvošie un nākotnes draudi, esošās un nākotnes situācijas iespējas. Lēmums ir jāpieņem balstoties uz aprēķiniem un lietderības principu, nevis balstoties uz konkrētu indivīdu vai grupas interesēm.
…