Mūsdienu basketbolistam raksturīga ne tikai augsta fiziskā, taktiskā, teorētiskā, bet arī psiholoģiskā sagatavotība un filigrāna tehnika.
Basketbola treniņu procesā ļoti svarīgi ir pievērst uzmanību basketbolistu psiholoģiskajai un tehniskajai sagatavošanai. Psiholoģiskās sagatavošanas treniņu procesā ietilpst psiholoģisko prasmju attīstīšana, kas veicina koncentrēšanās, motivācijas, komandas izjūtas veidošanas, spriedzes kontroles un arī uzbudinājuma kontroles prasmju veidošanas attīstību.
Treniņu procesā ļoti liela nozīme ir arī tehniskajai sagatavošanai, pievēršot uzmanību driblam, piespēlēm un arī metieniem, kur ietilpst arī soda metienu izpildes tehnikas pilnveidošana. Soda metieniem basketbola spēlē ir liela nozīme, jo arī viens precīzs vai neprecīzs soda metiens spēles laikā, savišķi beigās var izšķirt spēles iznākumu. Treniņa procesā, attīstot psiholoģiskās prasmes ir iespēja uzlabot soda metienu precizitāti, pilnveidojot soda metiena rutīnas izpildes tehniku. Daudziem basketbolistiem precīzu soda metienu izpilde sagādā problēmas, tāpēc jau bērniem, mācot soda metienu izpildes tehniku, jāmāca arī soda metienu rutīnas izpildes tehniku, paralēli attīstot psiholoģiskās prasmes.
Basketbols ir viena no izplatītākajām sporta spēlēm pasaulē. Arī mūsu valstī šis sporta veids ir ieguvis milzīgu popularitāti. Basketbolu aizrautīgi spēlē dažādi vecuma cilvēki, it īpaši bērni un pusaudži. Savus piekritējus tas ieguvis ar savu spraigo un emocionālo raksturu, ātrām un negaidītām situāciju maiņām. Spēlētājam jābūt labai reakcijai, spējai koncentrēties, spēlēt komandas labā, un spējām ātri orientēties dažādās spēles situācijās.
Pētījuma objekts: treniņu process basketbolā .
Pētījuma priekšmets: psiholoģisko prasmju attīstīšana kā soda metienu precizitātes pilnveidošanas līdzeklis basketbolā.
Pētījuma subjekts: 12 – 13 gadus veci basketbolisti.
Pētījuma mērķis: vingrinājumu kopuma soda metienu precizitātes pilnveidošanai un psiholoģisko prasmju attīstīšanai atlasīšana, izstrādāšana un aprobācija, un savstarpējo sakarību noteikšana starp soda metienu precizitāti un psiholoģiskajām prasmēm.
Hipotēze: Ja 12 – 13 gadus veciem basketbolistiem treniņos izmantos īpaši izvēlētus un izstrādātus soda metienu rutīnas pilnveides vingrinājumus, vērstus uz viņu psiholoģisko prasmju attīstīšanu, tad uzlabosies spēlētāju soda metienu izpildes precizitāte.
Aizstāvēšanai tiek izvirzīts: savstarpējā sakarība starp soda metienu precizitāti un psiholoģisko prasmju attīstību; vingrinājumu kopums soda metienu rutīnas pilnveidošanai un psiholoģisko prasmju attīstīšanu 12-13 gadus veciem basketbolistiem.…