SECINĀJUMI
Šī darba galvenā tēma ir vārda brīvība un personas tiesības uz privātās dzīves neaizskaramību. Sākot strādāt pie šī darba, sapratu, ka nebūs viegli atrast papildus informāciju, kā arī avotus, kuros meklēt tēmai atbilstošas lietas. Bet, laika gaitā, meklējumi nesa rezultātus, un izdevās atrast ne vien avotus latviešu valodā, bet pat vairākas grāmatas krievu valodā, tāpat arī vairākus tiesas spriedumus angļu valodā. Te nu nācās piestrādāt pie darba izpildes smagāk, jo bija ne vien jāiedziļinās pašā tekstā, bet arī precīzi tas jāiztulko, lai saprastu darba nianses.
Lai pilnībā izpildītu darba mērķi, bija jānoskaidro ne tikai, kas ir vārda brīvība un personas tiesības uz privātās dzīves neaizskaramību, bet arī jāuzzina, kas ir Cilvēktiesību pamattiesības attiecībā uz konkrētā darba tēmu.
Cilvēktiesības un pamatbrīvības dod mums iespēju pilnā apjomā izmantot un attīstīt cilvēkam piemītošās īpašības – saprātu, apziņu, talantu, tās dod mums iespēju apmierināt garīgās un citas vajadzības. Šīs tiesības un brīvības pamatojas uz visas cilvēces aizvien pieaugošajiem centieniem pēc dzīves, kurā tiktu respektēts un aizsargāts katrs indivīds un tam piemītošā pašcieņa.
Latvijas tiesas spriedumus meklēju Latvijas Satversmes Tiesas mājaslapā Internetā, un Eiropas Cilvēktiesību tiesas spriedumus meklēju Ministru kabineta pārstāvja mājaslapā. Meklējot tiesu spriedumus, secināju, ka Satversmes tiesas tiesnešiem nenākas bieži saskarties ar lietām, kuras ir saistītas ar vārda brīvību. Arī Latvijas Republikas Tiesībsargs, kurš Latvijā veicina cilvēktiesību aizsardzību, nav saņēmis daudz iesniegumus par šo pamattiesību pārkāpumu. Tomēr par personas tiesībām uz privātās dzīvi, mājokli un korespondencei, izskatīto lietu ir salīdzinoši daudz. Pamatā sastopamas ir sūdzības no personām, kas atrodas ieslodzījumā. Šādas personas iesniegušas sūdzības par korespondences pārkāpumiem. Latvijas Republikas Satversmes tiesa, izskatot lietas par cilvēktiesību pārkāpumiem, galvenokārt atsaucas uz Eiropas Cilvēktiesību tiesas spriedumiem un pamatojumiem.
Darba gaitā noskaidroju arī, kas ir vārda brīvība. To noskaidrot man izdevās ar I.Ziemeles grāmatas „Cilvēktiesības pasaulē un Latvijā” palīdzību. Vārda brīvība, saskaņā ar grāmatā atrodamo informāciju, ir ideju kopums, kura pamatā ir uzskats, ka demokrātiskā sabiedrībā indivīdam ir tiesības brīvi izteikties, paust savus uzskatus un nevienam nav tiesību piemērot cenzūru pret šo brīvību.
…