Aplūkojot nodaļā apkopoto informāciju, var izdarīt vairākus secinājumus. Konvencija ilgstoši kalpojusi kā svarīgākais starptautiskais līgums cilvēktiesību aizsardzībai Eiropā. ECT, izveidota un uz šī līguma pamata, veikusi lielu ieguldījumu cilvēktiesību izpratnes attīstīšanai.
Lielu ietekmi uz cilvēktiesību aizsardzības regulējumu Konvencija atstājusi arī uz Latvijas, kura ir Konvenciju ratificējošo dalībvalstu skaitā, tiesību sistēmu. Laika gaitā attīstoties komplicētām cilvēku darbības nozarēm, ECT saskārusies ar vairākiem nopietniem izaicinājumiem Konvencijas piemērošanā. ECT uzdevums izskatīt lietas, ņemot vērā arī jebkuras attiecināmās starptautisko tiesību normas, kļuvis aizvien sarežģītāks, komplicētākai kļūstot arī Eiropas tiesību sistēmai, un tas prasa aizvien augstāku tiesnešu kompetenci. Pastāv šaubas par tiesas darbības principiem, koncentrējoties uz individuālu gadījumu izskatīšanu, un to efektivitāti dalībvalstu konstitucionālo sistēmu uzlabošanai cilvēktiesību pārkāpumu prevencijai. Lielais ECT saņemtais iesniegumu skaits pats par sevi liecina par Konvencija piemērošanas problēmām dalībvalstīs. Masveidīga konfliktsituāciju risināšana tiesvedības ceļā nevar tikt uzskatīts par efektīvu mehānismu vienotas tiesiskās telpas un savstarpējās paļāvības veidošanai Eiropā. Lai risinātu pastāvošās problēmas, Eiropas Padome veic darbības ECT
darbības efektivitātes uzlabošanai – kā pēdējais nozīmīgais notikums šajā saistībā atzīmējams Sešpadsmitā protokola stāšanās spēkā.…