Krimināllikuma 36.pants nosaka, ka viens no četriem pamatsodu veidiem ir probācijas uzraudzība. 2015.gada 24.februārī, pamatojoties uz likumu “Valsts probācijas dienesta likums”, pieņemti Ministu kabineta noteikumi Nr.107 “Kārtība, kādā Valsts probācijas dienests uzrauga nosacīti notiesātās, nosacīti pirms termiņa no soda izciešanas atbrīvotās, nosacīti no kriminālatbildības atbrīvotās personas un personas, kurām piemērots pamatsods vai papildsods – probācijas uzraudzība”. Probācijas uzraudzības sods pamatojoties uz Krimināllikumu ir piemērojams kā pamatsods no 2022.gada 1.janvāra, līdz tam tas tika piemērota tikai kā papildsods. Kriminālsoda – probācijas uzraudzība izpildi veic Valsts probācijas dienests.
Probācijas uzraudzība ir personas piespiedu iesaistīšana tās vecumam, psiholoģiskajām īpašībām un attīstības līmenim piemērotos sociālās uzvedības korekcijas un sociālās rehabilitācijas pasākumos.
Probācijas uzraudzību kā pamatsodu var piemērot tikai Krimināllikuma Sevišķajā daļā minētajos gadījumos uz laiku no 1 līdz 5 gadiem. Prokurors, priekšrakstā par sodu nosakot probācijas uzraudzību, var piemērot ne vairāk kā pusi no Krimināllikumā paredzētā maksimālā probācijas uzraudzības ilguma. …