Lugas tēma – taisnības meklējumi, patiesības rašana, atklāšana. Simboliski lugā patiesības atklājējs ir šis sidraba šķidrauts – kā spogulis uz apgaismību. Šī galvenā tēma – patiesības atklāšana virza arī tālāk notiekošo, apakš tēmas – ziedošanās taisnībai, pretošanās maldiem. Simboliski tēma ir arī sievietes cīņa par savu eksistenci un tiesībām, par iespēju domāt un runāt to, ko uzskata par patiesu un netikt notiesātai.
Konflikti – ārējais konflikts, konflikts, kas skar tautu ir nelaimju cēloņa meklējums. Līdz ar to galvenās varones uzdrīkstēšanās paust slēpto patiesību, ka vaininieks ir karalis un tam visam izrietošās sekas un viedokļu cīņas. Iekšējais konflikts, kas notiek galvenajā varonē Gunā, ir viņas mīlestība pret princi. Un tas, ka pēc dievu gribas, viņai ir dots patiesības šķidrauts, bet atņemta iespēja dzīvot pa īstam, tikai eksistēt. Tāpēc mīlestība netiek pilnībā piepildīta un ir lemta postam.
Konflikta shēma : pamatā visam patiesības meklējumi, nelaimju cēloņa meklējumi > karaļa izmisīgs solis, meklējot un cerot uz padomu pie, viņaprāt, zīlnieces Gunas > Gunas uzdrošināšanās runāt patiesību, norādot, ka problēmas cēlonis ir pats karalis > nāves spriedums Gunai > prinča aizstāvība viņai par labu > Gunas atteikšanās no burvju spēka, sevis nolemšana tēlotai dzīvei un slēptai mīlai > prinča precības ar ienaidnieci > Gunas burvju spēka atgūšana – spēka, kas visu vedīs pie traģiskām beigām > ienaidnieces izsmiekls par Gunas mīlestību pret princi > viņas atriebība un sods par visu nodarīto gan viņai, gan tautai.
…