Makroekonomika pēta, analizē un apraksta kopējās cēloņsakarības tautsaimniecības mērogā. 1 Par valsts ekonomisko attīstību var spriest pēc dažādiem rādītājiem. Pie svarīgākajiem makroekonomiskajiem rādītājiem parasti pieskaita iekšzemes kopproduktu, nacionālo kopproduktu, inflāciju, bezdarba līmeni, valsts budžeta deficītu, eksportu, importu, u.c.
IKP(Iekšzemes kopprodukts) ir valsts tautsaimniecībā gada laikā saražotais galaprodukts izteikts naudas izteiksmē. Visu ražošanas resursu ienākumu (rente, darba alga, procenti un peļņa) kopsumma.2 IKP ir svarīgākais no makroekonomikas pamatrādītājiem. Tieši šis rādītājs ir tas, kas norāda uz ekonomikas augšupeju vai lejupslīdi. IKP var attiecināt uz visu valsti kopumā, taču to var attiecināt arī uz vienu iedzīvotāju vai darba spējīgo. Taču IKP nespēj atspoguļot dzīves līmeni dotajā valstī, jo proporcijas, kādas var veidot IKP ir daudz un dažādas. 3 Iekšzemes kopproduktu veido rezidenti un nerezidenti Latvijas teritorijā. Bet kuras tad ir tās sfēras, kuras rada šo IKP? Tas ir:
Nefinanšu organizācijas, kas ražo pakalpojums vai preces (uzņēmumi, mājsaimniecības)
Bankas, krājaizdevumu sabiedrībās
Valsts vadītas organizācijas, kas rūpējas un sniedz iedzīvotājam dažāda rakstura pakalpojumus (tiesas nami, ministrijas, robežsardze, policija, valsts armija u.c.)
Kultūras un izglītības iestādes, kas piedāvā iedzīvotājiem pakalpojumus
Kā arī veselības aprūpes sistēma. …