Ekonomika ir zinātne par cilvēka saimniekošanu. Tās pamatā ir patērētāja un ražotāja attiecības, jeb patērētāja nebeidzamo vēlmju apmierināšana. Patērētājus un ražotājus vai uzņēmuma īpašniekus vieno viena problēma, tas ir, patērētājs vēlās iegādāties preci vai pakalpojumu par maksimāli viņam izdevīgāku cenu, savukārt ražotājs vai uzņēmuma īpašnieks – gūt maksimāli lielu peļņu1 .
Ekonomikā izdala vairākas ekonomiskās sistēmas, tās attīstījušās laika gaitā. Galvenās pazīmes, kuras raksturo katru no ekonomiskajām sistēmām ir kas un kā risina ekonomikas pamatjautājumus (ko, cik, kā un kam ražot?) , īpašuma tiesības (privātīpašums, sabiedriskais īpašums) un stimuli, kas sekmē attīstību2 .
Būtisku vietu ekonomiskajās sistēmās ieņem tirgus. Tirgus ir ekonomisks mehānisms, kas savieno ražotāju, tirgotāju, pārdevēju un pircēju vienā sistēmā.3 Pastāv dažādi tā veidi. Tirgu raksturo maiņas attiecības, brīva ražotāja izvēle (ko, kā, kam un cik ražot). Tirgus pastāvēšana ir atkarīga no konkurences. …