1.Audita (revīzijas) vispārējais raksturojums. Termina „audits” (revīzija) definīcijas. Audita veidi: iekšējais un ārējais audits, to raksturīgās iezīmes.
Neatkarīgā audita, ko veic zvērināts revidents, mērķis ir finanšu pārskata ticamības paaugstināšana, lai, pamatojoties uz informāciju, ko satur šis pārskats, analīzi, tās lietotāji varētu pieņemt adekvātus lēmumus. Revīzija ir process, kuru veicot, tiek pārbaudīti pielietojamie grāmatvedības principi un būtiski uzņēmuma vadības pieņemtie pieļāvumi. Lai finanšu pārskatu lietotāji varētu būt pārliecināti, ka finanšu dati, ko viņi saņem, ir pilnīgi, šos datus ir jāpārbauda. Tā arī ir galvenā audita funkcija. Saskaņā ar likumu „par zvērinātiem revidentiem” finanšu pārskatu auditu Latvijā ir tiesības veikt tikai zvērinātiem revidentiem. Veicot auditu, galvenais revidentu uzdevums ir iegūt pietiekamu pārliecību par to, ka uzņēmumā kārtotā grāmatvedība pilnībā un ticami atspoguļo visus finanšu saimnieciskos darījumus un darbības rezultātus un vai grāmatvedība tiek kārtota saskaņā ar normatīvi tiesiskajiem aktiem.
Saskaņā ar Amerikas grāmatvežu asociācijas definīciju, audits ir process, ar kura palīdzību kompetenta neatkarīga persona (zvērināts revidents) uzkrāj un novērtē pierādījumus par informāciju, kura attiecas uz specifisku saimniecisko sistēmu un kuru ir iespējams skaitliski novērtēt, lai noteiktu, attiecīgi formulējot savā atzinumā šīs informācijas atbilstības pakāpi noteiktiem kritērijiem. Lielbritānijas audita prakses komiteja: audits ir neatkarīga pārbaude un auditora viedokļa izteikums par uzņēmuma finanšu pārskatiem saskaņā ar pastāvošo likumdošanu. Saskaņā ar SRS, finanšu pārskatu revīzijas mērķis ir dot revidentam iespēju izteikt atzinumu, vai finanšu pārskati visos būtiskos aspektos ir sagatavoti saskaņā ar identificētajām finanšu pārskatu sniegšanas pamatnostādnēm.
Iekšējais audits ir raksturīga ar to, ka iekšējā audita dienestu veido saimnieciskā subjekta vadība saviem nolūkiem un pārbaudi veic darbinieki.
1)iekšējās kontroles kvalitātes pārbaudi;
2)uzņēmuma līdzekļu racionālu izmantošanu;
3)uzņēmuma darbinieku apmācību, lai nodrošinātu iespēju uzņēmumā strādājošiem darbiniekiem kvalitatīvāk un efektīvāk izpildīt savas funkcijas.
Ārējais audits – šajā gadījumā ir nepieciešams neatkarīgs viedoklis un atzinums tiek adresēts trešajām personām (investoriem, kreditoriem, darbiniekiem). Darbojas uz līguma pamata saskaņā ar līgumā noteikto uzdevumu un līgumā atrunātajā laikā.…