Uzņēmuma finansiālo stāvokli raksturo atsevišķu bilances aktīva un pasīva struktūras elementu sabalansētības līmenis. Finansiālā stāvokļa optimizācija ir viens no svarīgākajiem uzdevumiem uzņēmuma attīstībai perspektīvā. Finansiālo stāvokli raksturo vairāki rādītāji, no kuriem galvenie ir:
Maksātspējas līmenis;
Finansiālās stabilitātes līmenis;
Aktīvu (kapitāla) aprites ātrums;
Rentabilitātes līmenis;
Finansiālās elastības līmenis.
Finansu pārskatu analīzē izmanto dažādus rādītājus gan to absolūtās, gan relatīvās izteiksmēs. Rietumu valstu literatūrā finansu pārskatu analīzes relatīvos rādītājus (koeficientus) izmanto sevišķi plaši un daudzveidīgi.
Finansu rādītāju analīzes pamatā ir šo rādījumu aprēķināšana un salīdzinoša novērtēšana dinamikā. Šie rādītāji raksturo bilances aktīva un pasīva posteņus, bruto un neto finansu rezultātus, kā arī attiecības starp peļņas – zaudējumu aprēķina un bilances sastāvdaļām.
Uzņēmuma finansiālo stāvokli var novērtēt no īstermiņa un ilgtermiņa perspektīvas viedokļa. Pirmajā gadījumā finansiālā stāvokļa novērtēšanas kritērijs ir uzņēmuma likviditāte un maksātspēja, t.i., uzņēmuma spēja savlaicīgi un pilnā apmērā norēķināties par savām īstermiņa saistībām.…