-
Ievads sabiedrības veselībā
9. Veselības veicināšanas, epidemioloģijas, un veselības aprūpes jēdzieni.
Veselības veicināšana
Process, kas iedzīvotājiem dod iespēju ietekmēt un uzlabot veselību.
Pasākumu kopums, kas dod iespēju indivīdiem un sabiedrībai uzlabot savu veselību, palielinot kontroli pār veselības determinantēm.
Tā ietver arī sabiedrības veselības politiku, kas veicina veselību un veselīgu dzīvesveidu, ietekmējot sociālos, ekonomiskos un vides faktorus, kā arī ar veselību saistītos paradumus.
Epidemioloģija
Zinātne par slimību biežumiem un to cēloņiem.
Sociālā epidemioloģija-Zinātnes nozare par veselības sociālajām determinantēm un to ietekmi uz veselību.
Veselības aprūpe
Veselības aprūpes sistēma- Oficiāli izveidotu institūciju un organizāciju sistēma, kuras galvenais mērķis ir iedzīvotāju veselības aprūpes vajadzību un prasību apmierināšana.
Veselības aprūpe-Nozīmē tos veselības dienestu un profesionāļu pakalpojumus indivīdiem vai sabiedrībai, kuru mērķis ir veselības veicināšana, uzturēšana, novērošana un atjaunošana. Ir plašāks jēdziens par medicīnisko aprūpi, kas ietver tikai ārstu veiktas vai uzraudzītas ārstnieciskās darbības.
Primārā veselības aprūpe-
1. Tā ir atsevišķa indivīda, ģimenes un sabiedrības pirmais kontakts ar nacionālo veselības sistēmu. Pirmais veselības aprūpes etaps.
2. Nepieciešamā aprūpe, ko katra valsts un sabiedrība var atļauties, un kurā tiek izmantotas praktiskas, zinātniski un sociāli pamatotas metodes.
3. Ir pirmais un galvenais veselības aprūpes sistēmas līmenis, pirmais saskarsmes posms starp pacientu un veselības aprūpes pakalpojumu sniedzēju, kurā risina galvenās iedzīvotāju veselības problēmas, lietojot vienkāršas un izmaksu ziņā efektīvas medicīnas tehnoloģijas.
Sekundārā veselības aprūpe-Specializēta ambulatorā un stacionārā veselības aprūpe, kas orientēta uz neatliekamu, akūtu vai plānveida veselības aprūpi – ātru un kvalitatīvu diagnostiku, intensīvu ārstēšanu un rehabilitāciju, lai maksimāli ātri un kvalitatīvi panāktu pacienta izveseļošanos vai samazinātu slimības izpausmes līdz tādai pakāpei, kad turpmākā ārstēšana ir iespējama primārās veselības aprūpes līmenī.
Terciārā veselības aprūpes sistēma-Ir augsti specializēti veselības aprūpes pakalpojumi, kurus specializētās ārstniecības iestādēs nodrošina vienas vai vairāku medicīnas nozaru speciālisti ar papildus kvalifikāciju. Tā ir saistīta ar tehniski daudzveidīgu un sarežģītu diagnostikas un medicīnas iekārtu izmantošanu. Terciārajam veselības aprūpes līmenim raksturīgas viena vai vairākas šādas pazīmes: augstas tehnoloģijas, bīstamas slimības, augsta riska terapija, reti sastopamu slimību diagnostika un ārstēšana.
Veselības aprūpes pakalpojumi-Pakalpojumi, kas tiek sniegti, lai nodrošinātu iedzīvotāju būtiskākās ar veselības aprūpi saistītās vajadzības.
Veselības aprūpes rezultāti-Izmaiņas pacienta veselības stāvokļi, ko ir izraisījuši veselības aprūpes pakalpojumi vai arī veiktā darbība veselības politikas īstenošanas ietvaros.
…
Materiāli RSU SVF 1. kursa studiju priekšmeta "Ievads sabiedrības veselībā" eksāmenam. 1. Veselība, definīcijas. Veselības komponentes. 2. Populācijas veselības jēdziens. Populācijas veselības mērīšana. 3. Veselību ietekmējošie riska faktori, to klasifikācija. 4. Normas jēdziens veselībā un slimību diagnostikā. 5. Starptautiskā slimību klasifikācija – uzbūve un mērķi. 6. Slimības/kaites/vainas jēdzieni un būtība. 7. Veselības problēmu dimensijas: neveselība, nespēja, nevarība jēdzieni, piemēri. 8. Sabiedrības veselības definīcijas/funkcijas/galvenās aktivitāšu kategorijas un darbības jomas. 9. Veselības veicināšanas, epidemioloģijas, un veselības aprūpes jēdzieni. 10. Sabiedrības veselības vēsture - būtiskākie notikumi, personas. Nozīmīgākie pasākumi sabiedrības veselības uzlabošanā vēstures kontekstā. 11. Veselības informācija/datu avoti/ izvērtēšanas kritēriji. 12. Veselības monitoringa jēdziens/uzdevumi. Slimību reģistru galvenās raksturojošās pazīmes; izmantošanas iespējas sabiedrības veselībā, pētniecībā. Piemēri. 13. Demogrāfija. Demogrāfijas pamatrādītāji, to aprēķināšana. 14. Vecuma piramīdas. 15. Mūža ilguma rādītāji. Paredzamā mūža ilguma noteikšanas metodes. 16. Demogrāfiskie rādītāji Latvijā un pasaulē. 17. Sabiedrības veselības funkciju īstenojošās institūcijas. Pasaules Veselības organizācija. 18. Epidemioloģiskie pamatrādītāji slimību izplatības un biežuma raksturošanai sabiedrības veselībā (prevalence, kumulatīvā incidence, incidences biežums). 19. Kopējo, specifisko un standartizēto rādītāju būtība, piemēri.
- Arodslimības
- Ievads sabiedrības veselībā
- Runas un valodas traucējumu cēloņi, izpausmes un profilakse
-
Ты можешь добавить любую работу в список пожеланий. Круто!Runas un valodas traucējumu cēloņi, izpausmes un profilakse
Конспект для университета7
-
Arodslimības
Конспект для университета12
-
Veselība, veselības veicināšana. Pacienta izglītošana veselības mācība. Māsu loma primārajā veselības aprūpē
Конспект для университета8
Оцененный! -
Pēcdzemdību depresija
Конспект для университета9
-
Medicīna un tās galvenās nozares
Конспект для университета4