Šajā darbā mēs iepazīsimies ar tārtiņveidīgo kārttas kaiju dzimtas putniem.Tie visi skaitās bridejputni un psaulē vairak par 200 sugā, Latvijā – 40.
Kaiju dzimtā pasaulē ap 50 sugām, Latvijā -12. Eiropā sastopamas 13.Pie kaiju dzimtas pieder Melspārnu kaija, sudrabkaija, kajaks, lielais ķīris, mazais ķīris.Retāk sastopama –Reņģu kaija. No polārajiem apgabaliem reti ieceļo – Lielā polārkaija, mazā polārkaija, šķeltastes kaija, trijpirkstu kaija. No dienvidiem reti ieceļo – Melngalvas kaija un zivju kaija.
Melnspārnu kaijai ir melna mugura un spēcīgs knābis. Šis putns ir daudz lielāks par citām kaijām. Ķer citu putnu mazuļus.Daudzviet Eiropā melnspārnu kaijas var novērot visu gadu,piemēram, Ziemeļjūras Centrāleiropas piekrastēs un Baltijas jūras piekrastēs, taču vasarā daudz retāk nekā ziemā.Putni lido aiz zvejas kuteriem un lasa no tīkliem izmestās zivis vai atkritumus.Latvijā jūras tuvumā melnā kaija ir samērā bieži caurceļošanas laikā, dažviet arī ziemo vietās,kur ūdens neaizsalst.Šīs kaijas izteiktākā pazīme ir lielums un izteikti tumšā muguras daļa.Ziemā daudzviet Eiropā šos putnus var novērot arī iekšzemē, piemēram, pie dzirnavām, melnspārnu kaija labprāt apmeklē arī zivju pārstrādes rūpnīcas.…