Ir ļoti daudz faktoru, kas veicina valodas zudumu un tikpat daudz faktoru, kas veicina valodas noturību. Nozīmīgi ir politiski, sociālie un demogrāfiskie faktori, piemēram, runātāju skaits un to koncentrācija apkārtnē, identifikācija ar etnisko grupu, vēlmu atgriezties dzimtenē un citi faktori. Jo vairāk runātājs turas pie savas minoritātes valodas, jo labāk, tad valoda nezaudē savu noturību, cilvēks nezaudē savu kultūru, saikni ar mājām, ģimeni. Svarīga ir arī attieksme no majoritātes valodas lietotāju puses. Ja līdzcilvēki necenstos visus iebraucējus pārveidot un piespiest mainīt savu identitāti, tad tas mazāk ietekmētu valodas zudumu.
4. Ko saprot ar terminiem "valodas zudums un valodas nāve"?
Ģimene ir pēdējais apdraudētas valodas bastions; ja runātāji nenodod savu valodu bērniem, līdz ar vecākās paaudzes aiziešanu valoda zūd.
Ja minoritātes valodas runātāji kļūst bilingvāl un dod priekšroku majoritātes valodai, seko minoritātes valodas funkciju zudums vai pat valodas nāve. BET, ja valodas kolektīvs vēlas saglabāt valodu, to iznīcināt ir ļoti grūti. Versija par valodas pašnāvību ir ļoti maldinoša, jo vesela grupa vai pat atsevišķi cilvēki var cīnīties par valodas saglabāšanu.
…