Pārkāpumu process pret dalībvalsti.
To var uzsākt vai nu Komisija vai nu dalībvalsts.
LESD 258.p - Ja Komisija uzskata, ka dalībvalsts nav izpildījusi kādu Līgumos paredzētu pienākumu, tā sniedz argumentētu atzinumu par attiecīgo jautājumu, vispirms dodot attiecīgai valstij iespēju sniegt savus paskaidrojumus. Ja attiecīgā valsts Komisijas noteiktajā termiņā neizpilda šā atzinuma prasības, Komisija var griezties Eiropas Savienības Tiesā
LESD 259.p - Dalībvalsts, kas uzskata, ka cita dalībvalsts nav izpildījusi kādu Līgumos paredzētu pienākumu, var griezties Eiropas Savienības Tiesā. Pirms dalībvalsts griežas Tiesā sakarā ar citas dalībvalsts iespējamu Līgumos paredzēta pienākuma pārkāpumu, tai jāgriežas Komisijā. Komisija sniedz argumentētu atzinumu, vispirms dodot visām iesaistītajām valstīm iespēju gan mutiski, gan rakstiski izteikt viedokli un apsvērumus par otras puses viedokli. Ja Komisija nav sniegusi atzinumu trijos mēnešos pēc dienas, kad tai nodots attiecīgais jautājums, atzinuma trūkums neliedz griezties Tiesā.
Pārkāpumu procedūru var piemērot pret valsti, kas nav izpildījusi spriedumu.) Saskaņā ar LESD 260.p sākumā ir jādod iespēju konkrētajai valstij sniegt savus paskaidrojumus. Pēc tam, kad valsts vērsusies tiesā, tad Komisija var vērsties EST. Komisija nosaka arī kavējuma vai soda naudas apmēru. Ja tiesa konstatēs, ka pārkāpums ir bijis, tad uzliks soda naudu vai kavējuma naudu, kas nepārsniedz Komisijas noteikto.
Soda naudas un kavējuma naudas jēdziens
(lieta C-304/02 Komisija pret Franciju):
Soda nauda – “saistīta ar kaitējumu, ko dalībvalsts ir nodarījusi privātām un publiskām interesēm”
Kavējuma nauda – “mērķis ir mudināt dalībvalsti pārtraukt pārkāpumu”
…