Lēmums ir vadīšanas procesa koncentrēta izpausme, kuru realizē vadītājs mērķtiecīgi iedarbojoties uz darba kolektīvu, struktūrvienībām vai atsevišķiem padotajiem; lai realizētu stratēģiskos un taktiskos plānus, lai varētu veikt pārmaiņas un atrisināt problēmas.
Tātad lēmums pēc savas būtības aptver un caurstrāvo visu vadīšanas procesu. Tas ir visu darbību pamatā. Tikai ar lēmumu palīdzību tiek risinātas svarīgākās un neatliekamās darbības organizācijā, uzņēmumā, u.c.
Arī savstarpējā saskarsme ar darbiniekiem, padotajiem notiek pārsvarā ar lēmumu palīdzību. Tie bieži vien ir tik ikdienišķi, ka mēs tos pat nepamanām, tomēr gadījumos, kad situācija kaut nedaudz sarežģās, mēs izjūtam lēmuma nepieciešamību. Ikdienā mēs tos pieņemam pat daudz neapdomājot, tomēr īstenībā tie balstās uz mūsu intuīciju un pieredzi. Savukārt svarīgāku lēmumu pieņemšanā mēs apdomājam daudz vairāk un pat lūdzam speciālistu palīdzību.
Lēmums šaurākajā nozīmē ir tikai termins, vārds, bet ja iedziļinās tā būtībā, mēs saprotam, ka lēmums pats par sevi eksistēt nevar. Līdz lēmumam vēl ir jānonāk. Varētu teikt, ka lēmums ir jau galarezultāts kādam daudz sarežģītākam procesam. Un tieši par šo procesu es vēlētos savā referātā nedaudz pastāstīt, aprakstīt tā posmus un iedziļināties tā nepieciešamībā.
Kā jau iepriekš tika teikts, ka lēmums vadībā ir neatņemama sastāvdaļa, tomēr lai nonāktu līdz lēmumam ir jāiziet cauri “lēmuma pieņemšanas procesam.” Un tieši atklājot tā būtību, mēs varēsim saskatīt, cik nozīmīga loma ir šim procesam un cik daudz pūļu ir jāpieliek, lai pieņemtais lēmums būtu efektīvs un pielietojams.…