Proza(epika) - ir daiļliteratūras veids, kas rakstīts nesaistītā valodā.
Dzeja(lirika) - ir daiļliteratūras veids. Dzeja parasti ir rakstīta saistītā valodā, tai raksturīgs dalījums rindās, valodas ritmiskums, subjektīvu pārdzīvojumu paudums, biežs un daudzveidīgs mākslinieciskās izteiksmes līdzekļu un retorisko figūru izmantojums.(R.Blaumanis „Vakarā”,Auseklis „Tautai”,”Tēvija”)
Dramaturģija - ir daiļliteratūras veids. Dramatiski darbi (lugas) rakstīti sarunu formā un paredzēti iestudēšanai teātrī.To žanri - traģēdija, drāma, komēdija.
Liroepika - ir daiļliteratūras veids, kurā apvienotas dzejas un prozas (dažreiz arī dramaturģijas) iezīmes: tā rakstīta saistītā valodā un ir vēstījoša un sižetiska. Liroepikas žanri ir eposs, sāga, balāde, poēma, fabula.
Romāns - ir plašākais (parasti — prozas) žanrs, kas cilveku likteņus attēlo plašā laika posmā, bieži vien attēlojot cilvēku dzīvi no pašas bērnības līdz kapam un arī attēlojot vairākas sižeta līnijas. Latviešu literatūrā romāna žanrs ir radies 19. gs. (A.Kamī ‘’Pirmais cilvēks”, N.Ammaniti ‘’Es nebaidos”, Kaudzītes Reinis un Kaudzītes Matīss ‘’Mērnieku laiki”.
…