Ievads
Šis referāts ir rakstīts ar apkopojumiem no tiesu prakses, pētījumiem un civillikuma, papildinot to ar komentāriem un paskaidrojumiem, kā arī manām domām par problēmām tiesību regulējumos. Šo referāta tēmu – Mantojuma tiesības – es izvēlējos, jo uzskatu, ka to vajadzētu zināt katram cilvēkam, it sevišķi jauniem cilvēkiem, jo jebkurā brīdī var gadīties situācija, kad šī informācija būs nepieciešama, un lielākā problēma ir likumu un tiesību nezināšana, kas noved pie materiāliem zudumiem.
Mantojuma tiesības
Mantojums ir kopība, kurā ietilpst visa kustamā un nekustamā manta, kā arī citiem atdodamās tiesības un saistības, kas mirušam vai par mirušu izsludinātam piederējušas viņa patiesās vai tiesiski pieņemamās nāves laikā. Šajā ziņā mirušo vai par mirušu izsludināto sauc par mantojuma atstājēju. Mantojums ir juridiska persona. Mantojums var iegūt tiesības un uzņemties saistības.
(Civillikums. 2. daļa. Mantojuma tiesības. 1.nodaļa. Vispārīgi noteikumi)
Tātad, vienkāršākiem vārdiem sakot, mantojums ir visa manta, tiesības un saistības, kas palikušas pēc mirušā. Parasti ar mantojumu izprot tikai nekustamo īpašumu, un cilvēki nemaz nepiefiksē, ka par mantojuma priekšmetu var būt arī kustams īpašums, kā arī mirušā saistības. Tas nozīmē, ka papildus, piem. lauku mājai, mantojumā var iegūt arī pamatīgas kredītsaistības. Kredītsaistības nevar mantot, ja mantojuma atstājējs neatstāj mantojumā mantu, t.i. vienas pašas nevar mantot. Kredītsaistības ir mantojuma sastāvdaļa, un uz to attiecas tie paši noteikumi, kas uz mantu, t.i. tai jāpiesakās 6 mēnešu laikā no mantojuma izsludināšanas.
…