Jebkurai mājsaimniecībai ir visādas vajadzības, kuru apmierināšanai kalpo dažādas preces vai pakalpojumi. Attīstītās valstīs ir arī milzīga izvēle ko pirkt un cik. Mājsaimniecības pieprasījumu ietekmē dažādi faktori, kas bieži ietekmē šo izvēli, piemēram, mājsaimniecību ienākumi ir ierobežoti, tāpēc nav iespējams apmierināt visas vajadzības. Patērētājs ir spiests izvērtēt plašo piedāvāto preču un pakalpojumu klāstu un izvēlēties sev nepieciešamāko.
Galējā derīguma mazināšanās efekts - sasniedzot noteiktu līmeni, apmierinājums kādas preces vai pakalpojuma izmantošanas gaitā sāk mazināties. Ar lietas "derīgumu" jāsaprot tās izmantošanas iespēja. Tādējādi galējais derīgums nosaka to momentu, pēc kura sasniegšanas katra nākamā preces vienība sniedz mazāku apmierinājumu nekā iepriekšējā.
Kopējais derīgums ir kopējā bauda, apmierinājums, ko gūst indivīds, patērējot preces un pakalpojumus. Jo vairāk indivīds patērē, jo lielāks viņa kopējais derīgums.
Pircēju ekonomisko motivāciju nevar izprast bez to psiholoģiskām niansēm. Vienlaikus aktuāla kļūst preču subjektīva novērtējuma problēma. Mājsaimniecību izvēle tirgū un rīcība ir balstīta uz to ieņēmumiem un cenām, par ko maksā saņemot kādu preci vai pakalpojumus. Galējā derīguma teorija pieņem, ka tādā veidā saimniecība ir noteikts ienākums, kuru var tērēt un, ka tas nespēj ietekmēt to preču un pakalpojumu cenas.
…