Muitas darbības mērķi
Kā jau tika minēts, muitas kā valsts iestādes darbībai ir ekonomiski, tiesībsargājoši un regulējoši mērķi.
Ekonomisko mērķu sasniegšanai muita izpilda fiskālo funkciju, tas ir iekasē muitas maksājumus par brīvam apgrozījumam izlaistajām precēm. Netiešu ekonomisku efektu muita rada piemērojot tā saucamās muitas procedūras ar ekonomisko iedarbību, kad preces atrodas un atsevišķos gadījumos tiek izmantotas muitas teritorijā, bet par tām netiek iekasēti muitas maksājumi. Piemēram, muitas procedūra „ievešana pārstrādei”, kad muitas teritorijā tiek ievestas izejvielas, saražota prece un gala produkts tiek izvests no valsts. Šajā gadījumā ekonomiskais efekts tiek sasniegts netiešā veidā caur uzņēmējdarbību un radītajām darbavietām.
Tiesībsargājošo mērķu īstenošanai muita veic valsts ekonomiskās robežas, iedzīvotāju veselības un dzīvības, sabiedrības kultūras vērtību aizsardzību un ierobežojot nelegālu, kā arī konvencionāli aizliegtu preču pārvietošanu pāri muitas robežai. Šo mērķi sasniedz izpildot galvenokārt aizsardzības funkciju, bet atsevišķi elementi ietilpst arī legālās tirdzniecības veicināšanas funkcijā.
Regulējošie mērķi cieši saistīti ar statistiskās funkcijas īstenošanu, lai gan atsevišķas darbības būs saistītas ar visām citām iepriekš minētajām muitas funkcijām. Izmantojot muitas tarifus un manipulējot ar muitas tarifa likmēm, valsts var regulēt iekšējo tirgu, gan ražošanas, gan ievešanas un izvešanas apjomus.
…