Tāls ceļš ir noiets, bet vēl tāls ejams. Latvija eiropā joprojām ierindojās kā viena no zemākajām valstīm ņemot vērā pacientu saslimstību un mirstību kardiovaskulārajā jomā. Nepieciešams veidot preventīvo sistēmu, kura iekļautu sevī tautas izglītošanu, diagnosticēšanu, un nopietnu sadarbību, sistemātikas izveidi ar ģimenes ārstu praksēm. Puse no uzvaras sākās laicīgā diagnostikā, jo mūsdienās ar terapētiskiem paņēmieniem var panākt neiedomājamas lietas, pirms jāķerās pie skalpeļa. Kā dr. med. Pēteris Stradiņš norāda, vitāli nepieciešams ir arī šo potenciālo donoru reģistrs un vienotas e-veselības sitstēmas sakārtošana, kas visai mūsu medicīnas sistēmai mazinātu šo pārsteiguma un akūtu problēmu slogu.
Ne mazāk nozīmīgi ir pievērst uzmanību ārstu un medicīnas personāla atalgojumam, kurš var atšķirties 10 reizes starp mūsu slimnīcām un te pat kaimiņos esošām skandināvijas slimnīcām. Jaunie speciālisti, izvēloties savu nākotni un spējas rūpēties par savām jaunizveidotajām ģimenēm, tiek nostādīti ļoti negodīgā situācijā, kur tiem jāizvēlās starp patriotismu vai kalpošanu ārzemju tautām milzīgā finansiālā kontrasta dēļ.
Esmu savām acīm redzējis un sajutis šī centra darbu, ārstus, pacientus, kuri nakts vidū ar atvieglojumu acīs sagaida daktera frāzi: “mēs varam jums palīdzēt tieši tagad un mēs to arī darīsim”. Es domāju, ka Latvijā nav neviena cilvēka, kuram nebūtu ģimenes locekļa, kurš nebūtu saņēmis medicīnisko aprūpi sirds ķirurģijas centrā. Tas ir kā Latvijas sirds, kas cīnās ar nāves neizbēgamajām laika dzirnavām. Un cīņa ir panākumiem pilna.
…