Sirds ir muskuļu orgāns mugurkaulniekiem, atbildīgs par asins cirkulāciju organismā. Sirds periodiski saraujas un izplešas. Pārējiem dzīvniekiem sirdij ir tādas pašas funkcijas, bet tā vairs nav muskulis.
Sirds - asinsvadu sistēma organismā nodrošina nepārtrauktu asins cirkulāciju, kas ir absolūti nepieciešama dzīvības procesu uzturēšanā organismā. Nepārtraukti asinīm cirkulējot pa asinsvadiem, audiem, šūnām tiek piegādāts skābeklis, uzturvielas un aizvadīti uz izvadorgāniem vielu maiņas gala produkti.
Asinsriti nodrošina sirds kontrakcijas, t.i., secīga sirds saraušanās ar tai sekojošu atslābšanu. Sirds darbojas automātiski, jo impulsi, kas uztur sirdsdarbību, rodas pašā sirdī, tās vadītājsistēmā. Saraujoties sirds kambariem, asinis tiek izgrūstas artērijās un virzītas pa tām uz priekšu - uz kapilāriem un vēnām. Sirds kambaru saraušanās laikā asinis izpleš elastīgās artēriju sieniņas, kuras savukārt spiežot uz asinīm, dzen tās uz priekšu arī diastoles laikā. Tādā veidā organismā notiek nepārtraukta asins plūsma.
Asins plūsma asinsvadu sistēmā (hemodinamika) notiek atbilstoši hemodinamikas likumiem. Sirdsdarbību un hemodinamiku regulē nervu sistēma un humorālie faktori, kas pieskaņo to darbību organisma vispārējam stāvoklim (adekvātai darbībai).1
Sirds uzbūve ir diezgan vienkārša, tā sastāv no četrām kamerām: 2 priekškambariem un 2 kambariem.…