„PAR”
1. Jebkuras valsts tiesību sistēmas viena no sastāvdaļām ir starptautiskās privāttiesības. Nepieciešamība vērtēt starptautisko privāttiesību regulējumu var rasties katrā gadījumā, kad tiesai ir jāskata prasība, kura satur ārvalsts elementu.
2. Starptautisko privāttiesību piemērošanas nepieciešamības pamatojums izriet no faktiskās dzīves realitātes – pasaulē pastāv daudz un dažādas tiesību sistēmas un, pieaugot valstu un tās iedzīvotāju sadarbībai, aizvien biežāk rodas situācijas, kad tiesai, risinot konkrētu tiesisku gadījumu, ir jāņem vērā citas valsts likuma regulējums.
3. Lai arī sākotnēji varētu uzskatīt, ka ārvalsts likuma ņemšana vērā ir zināma atkāpšanās no katras valsts suverenitātes, tomēr šāds uzskats nav pamatots, vēl jo vairāk – tas var novest pie rezultāta, kas nav savienojams ar valsts tiesisko iekārtu.
4. Neelastīga tiesas valsts likuma piemērošana var novest pie būtiska netaisnīguma, ja pušu attiecības ir nodibinātas, mainītas vai izbeigtas saskaņā ar vienas valsts likumiem, bet strīdus situāciju vērtē citas valsts tiesa, jo īpaši, ja šo valstu likumi konkrētajā jomā būtiski atšķiras, līdz ar to būtiski var atšķirties tiesas nolēmums.
5. Ārvalstu likuma piemērošanu var prasīt tiesā izskatāmās lietas pati būtība, jo tā, piemēram, satur elementu, kas pastāv tikai ārvalsts likumā, tādēļ tā ignorēšanas rezultātā var kļūt neiespējami atrisināt konkrēto tiesisko strīdu.
…