5.2.Nosauciet pamatus, uz kādiem iespējams nodibināt ANO Starptautiskās tiesas jurisdikciju? Miniet piemērus no tiesas prakses. - Viens no veidiem, kā Starptautiskā tiesa iegūst jurisdikciju, ir caur t. s. obligātās jurisdikcijas deklarācijām, Piekrišanu jurisdikcijai valstis var sniegt vairākos veidos, piemēram, noslēdzot līgumu, kurā ir paredzēts, ka strīdus par šo līgumu iztiesā Starptautiskā tiesa; vai arī, atsevišķi vienojoties, nodot konkrētu strīdu Starptautiskās tiesas izskatīšanai.
5.3.Izskaidrojiet pienākumu erga omnes būtību procesuālajās starptautiskajās tiesībās.
Saistības, kuru izpildē visas valstis ir juridiski ieinteresētas, jo to priekšmets ir svarīgs starptautiskajai sabiedrībai kopumā. No tā izriet, ka šāda pienākuma pārkāpums skar ne tikai cietušo valsti, bet arī visas pārējās starptautiskās kopienas dalībvalstis. Tādējādi šo saistību pārkāpuma gadījumā katra valsts ir jāuzskata par pamatotu, atsaucoties (iespējams, ar tiesu kanāliem) uz vainīgās valsts atbildību, kas izdarījusi starptautiski nelikumīgo darbību. Ir ierosināts, ka erga omnes pienākuma piemērs ir cilvēku pašnoteikšanās tiesības.
5.4.Vai var apgalvot, ka ANO Starptautiskajai tiesai ir obligāta jurisdikcija? Kāpēc? - ANO Starptautiskajai tiesai ir obligāta jurisdikcija, jo to nosaka normatīvais akts “ Par Starptautiskās tiesas jurisdikcijas atzīšanu”
5.5.Vai Latvijai ir saistoša ANO Starptautiskās tiesas jurisdikcija? - Latvijai ir saistoša ANO starptautiskās tiesas jurisdikcija, jo Starptautiskās tiesas obligātās jurisdikcijas atzīšana Latvijā ir nozīmīga gan tiesiski, gan politiski. “Tiesiskās sekas deklarācijai ir tādas, ka Latvija var vērsties Starptautiskajā tiesā pret tām valstīm, kuras pārkāpj savas starptautiskās saistības pret Latviju. Jāatzīmē gan, ka šādas tiesības Latvijai ir tikai pret tām valstīm, kuras arī atzinušas Starptautiskās tiesas obligāto jurisdikciju. Latvija pievienojās Starptautiskās tiesas obligātajai jurisdikcijai 2019. gada. 24. septembrī.
…