5. UZDEVUMS – FILOZOFIJAS/LOĢIKAS UZDEVUMS
Ņemot vērā nostiprināto romiešu tiesību principu – līgumi ir jāpilda, puses kuras noslēgušas savstarpējo vienošanos/līgumu, ir atbildīgas par tās ievērošanu. Taču pat starp visgodīgākajiem līdzējiem var rasties strīds par nekorekti sastādītu līguma saturu.
Balstoties uz skolotāja un skolnieka noslēgto mutisko vienošanos, kura jau izsākoties tika noslēgta nekorekti, t.i., netika norādīts konkrēts abpusējā līguma izpildes termiņš, kas ir viens no būtiskākajiem faktoriem līguma slēgšanas pamatā, var secināt, ka starp pusēm tiks rasts strīds, kura vienīgais un loģiskais risinājums būs prasības apmierināšanas celšana tiesā.
Šajā sofismā – tīšā loģiskā kļūdā, kas formāli šķiet pareiza, korekts uzdevuma risinājums ir: nevienai no pusēm nepieder taisnība, jo abas puses balstījās uz sevis paustajiem argumentiem, kuri izsākoties bija nekorekti. Abas puses pierādot savu taisnīgumu, balstījās gan uz iespējamo tiesas lēmumu, gan noslēgtās mutiskās vienošānās saturu, neņemot vērā to, ka pēc tiesas lēmuma pasludināšanas, puses vairs nav tiesīgas balstīties uz iepriekš noslēgtās vienošanās saturu, ņemot vērā, ka pēc tiesas lēmuma pasludināšanas puses būs spiestas rīkoties tikai vadoties pēc tiesas sprieduma satura. Kādu lēmumu izvirzīs tiesa, par labu skolotājam, vai par labu skolniekam – vairs nav nozīmes, jo izsākoties uzdevuma mērķis bija noteikt kurai no pusēm pieder taisnība.
…