1. Tiesību teorija kā zinātne un studiju kurss.
Dod pirmās zināšanas par tiesībām. Palīdz orientēties juridisko zinātņu sistēmā. Iemāca patstāvīgi analizēt tiesiskos un valstiskos procesus. Attīsta juridisko domāšanu, veido un ceļ juridiskās kultūras līmeni. Veicina humāno principu nostiprināšanos.
Tiesību teorija – jurisprudences ābece.
Palīdz cīņā ar tiesisko nihilismu.
Palīdz cīņā ar tiesisko nihilismu.
Teorija iet saskaņā ar praksi.
Vispārīgā tiesību teorija ir zinātne, zinātņu sistēma par tiesībām, to būtību, attīstību un nozīmi. Pēta īstenību, tiesisku valsti.
Tiesību filozofijas vēsture – zinātne, kas pēta tiesiskās un politiskās domas attīstību.
Tiesību filozofija – runā par to, kā pamatot tiesību būtību; filozofiska juridisko lietu pētīšana.
Tiesību socioloģija – pēta tiesību efektivitāti attiecībā uz sabiedrības organizētību,
( Lekcijas pie I. Krastiņa)
Vispārīgā tiesību teorija kā zinātne ir vispārināta zināšanu sistēma par tiesībām un tiesiskām parādībām, to būtību, attīstību, funkcionēšanu un nozīmi sabiedrībā. Tā pēta tiesisko īstenību (realitāti) valstī.
Tiesību teorijas priekšmets sniedz atbildi uz to, ko attiecīgā zinātne pēta. Tiesību teorijas priekšmetu veido tiesību pamat likumsakarības, to būtības izzināšana, nozīme un attīstība sabiedrībā. Tā pēta tiesību izcelšanās cēloņus, tiesību būtību, formas, funkcijas, sistēmas un citus ar tiesībām saistītos jautājumus. Tiesību teorija ir sabiedriska, politiski – juridiska, teorētiska un filozofiska rakstura zinātne.…