1.Kapitāla jēdziens: kapitāls kā bilances pasīvs un aktīvs. Reālais un fiktīvais kapitāls
Kapitāls ir līdzekļi, kurus iegulda uzņēmumā tā dibinātāji vai kreditori ar nolūku radīt jaunu vērtību. Pēc ieguldīšanas ilguma tas iedalās :
pašu kapitālā
aizņemtā kapitālā.
Kapitāls ir mantisko un nemantisko lietu kopums ( īpašums), kuram var noteikt cenu un kuru izmanto uzņēmējdarbībā.
Īpašums ir uzņēmumā esošas reālās materiālās vērtības ( ēkas, mašīnas, materiālu krājumi, pusfabrikāti, gatavie izstrādājumi), nemateriālās vērtības ( patenti, know how), naudas līdzekļi un debitori.
Pēc ieguldīšanas ilguma uzņēmuma īpašums sadalās:
pamatlīdzekļos
apgrozāmos līdzekļos.
Kapitāla struktūra – termins, kas apzīmē uzņēmuma finansējuma sastāvdaļas. Ja finansējums sastāv gan no pašu kapitāla līdzekļiem, gan parāda līdzekļiem, tad to sauc par pašu kapitāla un parāda finansētu kapitāla struktūru. (Pašu kapitāls – kas paredzēts statūtos – peļņa un zaudējumi arī).
Optimālā kapitāla struktūra – ir atkarīga no konkrēta uzņēmuma riska profila. Būtu jāizšķir 2 dažādi riski, kas raksturīgi katram uzņēmumam:
Uzņēmējdarbības risks – risks, kas izriet no paša uzņēmuma darbības. Var vērot, kādā uzņēmējdarbības riska pakāpē uzņēmumu ietekmē tā peļņas un naudas plūsmas svārstības (risks ietekmē peļņu), kuras savukārt izraisa dažādas negatīvas uzņēmējdarbības riska faktoru tendences. Uzņēmums ar augstu uzņēmējdarbības riska pakāpi ir tāds uzņēmums, kurā ir vai nu pārāk daudz tādu lietu, kas varētu nenotikt, t.i., nenotikt tā kā plānots, vai arī var būt viena tāda lieta, toties pastāv ļoti liela iespējamība, ka tā neizdosies un kāds šāds notikums varētu būtiski un negatīvi ietekmēt peļņu.…