1. Komandas vadīšanas vispārējs raksturojums
Biznesa būtība ir nepārtraukta uzņēmuma cīņas par vietu tirgū. Kapitāla palielināšana, peļņas gūšana un uzņēmuma attīstīšana ir cerība uz nākotni. Šīs ir lietas, no kurām sastāv bizness. Bet tas viss nav iedomājams bez teicama vadītāja, kurš spēj aiz sevis vest cilvēkus un realizēt visu iecerēto. Bet ir jābūt kādam līderim, kuram cilvēki uzticas un seko viņam. Tas ir vadītājs - darbinieks, kurš ietekmē darbinieku (personu vai grupu) darbību, lai īstenotu organizācijas mērķus. Cilvēks, kuram ir uzticēta mērķu sasniegšana, un viņš, sev uzticētos darbus, realizē ar citu darbinieku palīdzību, no kā iegūs abas puses. Šīm nolūkam vadītājam tiek dota vara. . Vadītājs ir tas, kas organizācijā pieņem lēmumus, kas ir balstīti uz situācijas analīzi, kā arī nodrošina šo lēmumu izpildi, organizējot šo lēmumu izpildi. Ar jēdzienu „vadīšana” saprotam ne vien vadītāja rezultatīvu darbību, bet svarīga ir katra darbinieka attieksme pret darbu, jo ikviens darbinieks organizē savu darbu, līdz ar to tiek veidots un organizēts kolektīvais darbs, lai sasniegtu izvirzītos mērķus. Vadīšanas procesā svarīgi ir panākt tā efektivitāti. Vadīšana ir arī domāšanas veids. Vadītājam ir jāmāk saskaņot vispārējas patiesības ar situāciju maiņām gan uzņēmuma iekšienē, gan ņemt vērā ārējos faktorus. Bet sekmīgu organizācijas darbību var nodrošināt, ja tajā efektīvi darbojas pietiekams skaits vadītāju – ideju ģeneratoru, analītiķu, organizatoru un praktiķu. Vadīšana ir process, kas apvieno plānošanas, organizēšanas, motivēšanas, vadības, koordinēšanas, lēmumu pieņemšanas, personāla atlases, līgumu slēgšanas un citas funkcijas. Savā ziņā vadītājs arī cenšas apmierināt savu padoto vajadzības (Maslova piramīda).Vadīšanu varēt saukt par pakalpojumu, ko darījumā izrāda viena puse otrai.
Vadīšana kā māksla sāka veidoties Ksenofonta un Sokrāta laikā – 4. gs. p.m.ē. - ar Spartas triumfu pār Atēnām un Grieķijas pakļaušanos Maķedonijai. Tālāk - vergturības laikā - bija cilvēks, kurš kontrolēja vergus, lika tiem izpildīt saimnieka norādītos darbus, tādējādi pats saņemot par to atalgojumu. Arī feodālisma laikos pastāvēja pārvaldnieki un saimnieka palīgi, un to var uzskatīt kā pārvaldes aizsākumu. Viņi varēja mainīt darbinieka izpildāmos darbus, sodīt vai uzslavēt, varēja samazināt nodevas likmi. Tā bija ļoti primitīva pārvaldes forma.
2. Vadītāja uzdevumi un loma organizācijā
Laiks nav atgūstams! Tāpēc viens no svarīgākajiem vadītāja uzdevumiem – panākt efektīvu sava un padoto darba laika izmantošanu. Tā, mērķtiecīgi un efektīvi darbojoties, vadītājs savā uzņēmumā veido pareizas organizatoriski tehnoloģiskās, sociāls un psiholoģiskās attiecības. Tā veidojas veiksmīga organizācija. Vadītāja uzdevumi attiecībā uz darba organizāciju ir iedalīti četrās daļās:
1. Plānošana
…