SECINĀJUMI
1. Normatīvā regulējuma nepilnību dēļ līdzvērtīgās zemes piešķiršanas process tiek paildzināts līdz nenoteiktam laikam, jo nav paredzētas tiesiskās sekas tam, ka pretendenti nereaģē uz līdzvērtīgās zemes piedāvājumu vēstulēm vai arī neiesniedz mantojuma tiesību apliecinošus dokumentus.
2. Autoresprāt ir nepieciešams veikt grozījumus likumā “Par zemes reformu Latvijas Republikas pilsētās”, “Par zemes reformas pabeigšanu pilsētās”, Noraiāta likumā.
3. Dalītā īpašumā esošu patstāvīgu būvju īpašnieki atrodas nevienlīdzīgā situācijā attiecībā pret citiem patstāvīgu būvju īpašniekiem, gan zemes īpašnieki atrodas nevienlīdzīgā situācijā pret citiem zemes īpašniekiem. Turklāt šai atšķirīgai attieksmei nav objektīvs un saprātīgs pamats. Līdz ar to esošā situācija piespiedu nomas tiesisko attiecību regulēšanā, iespējams, pārkāpj Satversmes 91. pantā nostiprināto vienlīdzības principu.
4. Gadījumos, kad tiesām pēc saviem ieskatiem jānosaka nomas maksa, būtu nepieciešams ieviest vadlīnijas vai izstrādāt metodiku pēc kuras tiesa varētu piemērot konkrētu nomas maksu, izpildoties konkrētiem kritērijiem.
5. Lai mazinātu gadījumus, kad ir šaubas par nekustamā īpašuma īpašnieku un ņemot vērā Zemesgrāmatu likuma 1.pantā noteikto, ka nekustamo īpašumu ierakstīšana un lietu tiesību nostiprināšana ir obligāta, būtu nepieciešams noteikt sankcijas, par likumā noteiktā pienākuma nepildīšanu.
…