Grāmatvedība ir plānveida pilnīga un sistemātiski sakārtota viena uzņēmuma visu saimniecisko operāciju reģistrācija uz attaisnojuma dokumenta pamata.
Grāmatvedība ir nozīmīgs uzņēmumu vadīšanas līdzeklis. Ar tās palīdzību tiek iegūta informācija par katra uzņēmuma saimniecisko operāciju un komercdarbību, par uzņēmējdarbībā izmantotiem mantiskiem un naudas līdzekļiem, to īpašniekiem.
Grāmatvedības galvenie mērītāji:
1.naudas mērītājs;
2.naturālie mērītāji;
3.darba mērītāji.
Uzņēmums ir saimniekošanas primārais posms un vienlaicīgi grāmatvedības pielietojuma pamatvienība.
Grāmatvedībai kā uzņēmējdarbības informācijas nodrošināšanas līdzeklim tirgus ekonomikas apstākļos ir svarīga nozīme. Saiedrībā risinās dažādi finansiāli, ražošanas un citāda veida procesi. Tos atspoguļo uzskaite, kuras viens no veidiem ir grāmatvedība.
Grāmatvedības kārtošana ir visu uzņēmuma notikumu un saimniecisko operāciju detalizēta uzskaite, kas veicama nepārtraukti, pamatojoties uz likuma prasībām, kas izmanto daudzveidīgas dokumentu formas. Grāmatvedības kārtošanas priekšmets ir uzņēmuma saimnieciskā darbība.
Eiropas Savienības valstīs grāmatvedības pamatu galvenie noteikumi:
gada pārskata sastādīšana;
līdzekļu novērtēšana;
pārskata gada bilances iekārtojums pa posteņiem un to grupām;
peļņas un zaudējumu aprēķinua posteņu izveidošana un uzskaite.
Grāmatvedības pamatus Latvijas Republikā regulē 1992.gada 14.oktobrī pieņemtais likums “par grāmatvedību” un likums “par uzņēmumu gada pārskatiem” , kuri stājas spēkā 1993.gada 1.janvārī.
Likums par grāmatvedību nosaka, ka :
1.uzņēmuma grāmatvedībai ir uzskatāmi jāatspoguļo visi saimnieciskie darījumi un īpašuma stāvoklis;
2.grāmatvedība ir jākārto tā, lai grāmatvedības jautājumos kvalificēta trešā persona varētu gūt skaidru priekšstatu par uzņēmuma finansiālo stāvokli un tā saimnieciskajiem darījumiem noteiktā laika posmā, kā arī lai varētu konstatēt katra saimnieciskā darījuma sākumu un izsekot tā norisi;
3.grāmatvedības sniegtajai informācijai jābūt patiesai, salīdzināmai, nozīmīgai, saprotamai un pilnīgai, jānodrošina ieņēmumu un izdevumu norobežošana pa pārskata periodiem;
Visas finansiāli saimnieciskās darbības veikšanai grāmatvedības galvenie uzdevumi ir šādi:
paredzēt un kontrolēt ieņēmumus un izdevumus attiecīgā laika periodā, galarezultātā nosakot peļņu vai zaudējumus;…