Uzņēmējiem, uzņēmējdarbības vadītājiem, lai nodrošinātu sekmīgu uzņēmējdarbību tirgus ekonomikas apstākļos, ik dienas jāpieņem dažādi lēmumi. Ar uzņēmējdarbību saistītu lēmumu pieņemšanai un īstenošanai nepieciešams ievērojams operatīvās informācijas apjoms, tostarp, normatīvā, tehnoloģiskā, plānu, finanšu uzskaites, analītiskā. Pieņemto lēmumu īstenošanas kontrolei un regulēšanai, sasniegto rezultātu novērtēšanai nepieciešami plānu un operatīvās uzskaites dati. Savukārt uzņēmējdarbības plānošanai un koordinēšanai tiek izmantoti analītiski aprēķini, kas veikti, izmantojot specifiskas metodes un paņēmienus.
Ņemot vērā finanšu uzskaites īpatnības, finanšu grāmatvedība nespēj nodrošināt šos procesus ar nepieciešamo operatīvo informāciju. Šādas funkcijas uzņēmējdarbībā veic vadības grāmatvedība. Vadības grāmatvedību no grāmatvedības uzskaites izdalīja 20. gadsimta 40.-50. gados. Šīs process bija saistīts ar nepieciešamību paaugstināt uzņēmējdarbības efektivitāti.
Mācību prakse „Vadības grāmatvedības informācijas izpēte” maģistra studiju programmā „Grāmatvedība un audits” tika veikta uzņēmumā, kas nodarbojas ar maizes, svaigi ceptu mīklas izstrādājumu un kūku ražošanu, kā arī to pārdošanu mazumtirdzniecība specializētajos veikalos, tirgū un skolās. Uzņēmumā gada pārskati tiek sagatavoti saskaņā ar Latvijas Republikas likumiem „Par grāmatvedību” un „Par uzņēmumu gada pārskatiem”, ka arī saskaņā ar MK Noteikumu Nr. 585 „Noteikumi par grāmatvedības kārtošanu un organizāciju” un citiem grāmatvedību reglamentējošiem normatīviem dokumentiem.
Mācību prakses mērķis ir iepazīties ar uzņēmumu, un izmantojot iegūto informāciju nostiprināt mācību procesā iegūtās teorētiskās zināšanas par dažāda veida izmaksām, lai gūtu priekšstatu par perioda izmaksām un pašizmaksā iekļaujamām izmaksām, spētu izprast dažādus izmaksu uzskaites un pašizmaksas kalkulācijas modeļus.
Mācību prakses uzdevumi ir:
1. iepazīties ar prakses uzņēmumu un uzņēmuma vadības grāmatvedības organizāciju;
2. analizēt un novērtēt prakses uzņēmumā pieņemto izmaksu klasifikāciju finanšu grāmatvedībā un izmaksu klasifikāciju pašizmaksas kalkulācijas vajadzībām;
3. raksturot uzņēmumā lietotos pašizmaksas kalkulācijas modeļus;
4. analizēt uzņēmumā esošo pamatizmaksu uzskaites kārtību un identificēt problēmas;
5. analizēt prakses uzņēmumā esošo vispārējo izmaksu uzskaiti, pārdali un pieskaitīšanu un identificēt problēmas;
6. identificēt uzņēmumā eksistējošas problēmas vadības grāmatvedībā un izstrādāt priekšlikumus konkrēto problēmu risināšanai.
Veidojot prakses atskaiti, darba autors izmantoja likumu „Gada pārskatu likums”, MK Noteikumus Nr. 585 „Noteikumi par grāmatvedības kārtošanu un organizāciju” un citus grāmatvedību reglamentējošus normatīvus dokumentus. Prakses atskaite tika veidota vadoties pēc uzņēmuma dokumentiem – uzņēmuma pārskatiem, grāmatvedības organizācijas politikas un galvenajiem uzņēmuma normatīvajiem aktiem. Darba gaitā prakses atskaites veidošanā autore izmantoja statistiskās un dokumentu analīzes metodes.