Vitamīni un to nozīme dzīvības procesos
Vitamīni ir normālai bioķīmisko procesu norisei nepieciešami biokatalizatori vai to būtiski fragmenti. Organisms pats vitamīnus nesintezē. Lielākā daļa vitamīnu cilvēka organismā netiek sintezēti, bet nokļūst tajā ar augu vai dzīvnieku valsts produktiem. Vitamīnu veidošanā piedalās arī gremošanas traktā dzīvojošie organismi. Vitamīni ir eksogēni produkti, kas jāievada no ārienes ar barību.
Vitamīnus parasti iedala ūdenī šķīstošos un taukos šķīstošos vitamīnos. C vitamīns ir ūdenī šķīstošais vitamīns un tas pārsvarā sastopams auļu sulās. Ūdenī šķīstošie vitamīni dzīvajās šūnās neuzkrājas un to pārākums no organisma tiek izvadīts ar urīnu.
Pazīstami apmēram 30 dažādu vitamīnu. Ja uzturā kāds no vitamīniem nav pietiekamā daudzumā, rodas vielmaiņas traucējumi (avitaminoze).
C vitamīna atklāšanas vēsture
Neskatoties uz to, ka vielām ar pretskorbuta iedarbību struktūrformulas nebija zināmas, jau 1920. gadā J. Drummond šīs vielas ieteicas nosaukt par C vitamīnu. Lai noskaidrotu C vitamīna struktūrformulu, vēl bija nepieciešami 13 gadi, proti, tas notika 1933. gadā.
…