Aizspriedumi Latvijā
Ievads
Vēlējos dalīties pārdomās par jautājumu, kas Latvijai ir visai neparasts, proti, par rasismu. Vēlos aplūkot šādus jautājumus: Kas ir rasisms? Kā tas izpaužas mūsdienu Latvijā? Kāda ir izglītības loma cīņā pret rasismu? Ko māca izglītības sistēma Latvijā? Kas vēl darāms šajā jomā? Neesmu izglītības speciālists, tāpēc nesniegšu izsmeļošu pārskatu par jaunumiem šajā sfērā, bet drīzāk centīšos iezīmēt tēmas un uzdot jautājumus, uz kuriem man nav skaidru atbilžu.
Kas ir rasisms?
Daudzās valstīs, arī Latvijā, bieži apgalvo, ka "pie mums nav rasisma, jo šeit dzīvo tikai vienas rases pārstāvji". Šis apgalvojums liecina par rasisma jēdziena neizpratni, to reducējot tikai uz ādas krāsu. Starptautiskajos dokumentos, kā arī nesen notikušajā ANO pasaules konferencē pret rasismu Durbanā, skaidri teikts, ka rasismu jāsaprot šī jēdziena visplašākajā izpratnē. Tajā ietilpst ne tikai aizspriedumi, kas ir balstīti uz ādas krāsu, bet arī tādi, kas balstīti uz tautību vai etnisko izcelsmi, reliģisko piederību, dzimto valodu vai pilsonību. Durbanā vairākkārt akcentēja, ka visās valstīs pastāv rasisms, lai gan jāapzinās specifiskās formas, kādas ir katrā sabiedrībā.
Senāk visizplatītākais rasisma paveids bija "bioloģiskais" rasisms, kas izpaudās pseidoteorijās par vienas iedomātās rases pārākumu pāri citām "rasēm" vai tautām. Mūsdienās visbiežāk sastopams ir "kultūras" rasisms, kura aizstāvji apgalvo, ka dažādas grupas ir pārāk atšķirīgas, lai veidotu kopīgu dzīvi kādā teritorijā, ka labāk un "dabiskāk" būtu dzīvot nošķirti. …