Uzturs
Pareizs, sabalansēts uzturs ikdienā ir nozīmīgs ikvienā vecuma grupā. Vecāka gadagājuma cilvēku nepieciešamība pēc enerģijas ir zemāka nekā jauniem cilvēkiem, taču vajadzība pēc uzturvielām ir tikpat liela. Novecošanās procesā organismā notiek daudzas pārmaiņas (piemēram, vielmaiņas aktivitātes samazināšanās, muskuļu masas samazināšanās, kaulu trausluma palielināšanās, gremošanas un nieru funkciju pavājināšanās), tāpēc būtu jāveic izmaiņas arī uztura paradumos. Novecošanās procesu veicina vairākas ar neveselīgu uzturu saistītas slimības – ateroskleroze, hipertensija, aptaukošanās u.c.
Tomēr ļoti svarīgi vecu cilvēku uzturā ir arī nepieļaut un novērst novājēšanu, kā arī likvidēt atsevišķu uzturvielu deficītu. Vācu pētnieki uzskata, ka vecumā pāri par 75 gadiem 57% sieviešu un 60% vīriešu ir novājējuši, spriežot pēc ķermeņa masas indeksa (kg/m2).
Novājēšanas sekas ir:
- pasliktināta dzīves kvalitāte;
- palielināts risks saslimt ar dažādām slimībām;
- palielināts operāciju risks;
- slimību gadījumos palielināts stacionēšanas ilgums.
Liekā svara un aptaukošanās īpatsvars palielinās līdz ar vecumu. Eurostat ziņojumā minēts – jo vecāki iedzīvotāji, jo negatīvāk vērtējami liekā svara un aptaukošanās rādītāji.
ES dalībvalstīs liekā svara un aptaukošanās īpatsvars vislielākais ir vecuma grupā no 65-74 gadiem, pēc 75 gadu vecuma šis rādītājs mazinās (ko skaidro ar to, ka iedzīvotāji ar aptaukošanos mirst agrāk).
Analizējot Latvijas 2009. gada iedzīvotāju liekā svara un aptaukošanās datus (abiem dzimumiem kopā), var secināt, ka visvairāk liekā svara un aptaukošanās problēmas skar vecuma grupu no 55-84 gadiem.
…