Grāmatvedības uzskaitē uzskatāmi jāparādās visiem uzņēmuma saimnieciskajiem darījumiem, kā arī ikvienam faktam vai notikumam, kas rada izmaiņas uzņēmuma mantiskajā stāvoklī.
Grāmatvedības uzskaitei notiek tā, lai grāmatvedības jautājumos kvalificētās trešās personas varētu gūt skaidru un pārliecinošu priekšstatu par uzņēmuma finansiālo stāvokli bilances sastādīšanas laikā, uzņēmuma darbības rezultātiem, naudas plūsmu noteiktā laika periodā, kā arī noteikt saimnieciskās darbības sākumu un izsekot katras saimnieciskās darbības gaitai.
Grāmatvedības uzskaite nodrošina ienākumu un izdevumu sadalīšanu atskaites periodu ietvaros.
Uzskaites (grāmatvedības) reģistros nedrīkst tikt izdarīti ieraksti, kuri nav pamatoti ar attaisnojuma dokumenti.
Visiem attaisnojuma dokumentiem, uzskaites reģistriem, inventarizācijas aprakstiem, gada atskaitēm un to pielikumiem, kā arī dokumentiem par grāmatvedības atskaites organizēšanu (kontu plāni, kodifikatori utt.) jātiek sistematizētiem un jāglabājas uzņēmuma arhīvā.
Glabāšanas laiks:
gada atskaitēm un to pielikumiem, kā arī galvenajai grāmatai – 10 gadi (pēc tam šos dokumentus jānodod valsts arhīvā);
inventarizācijas aprakstiem, uzskaites reģistriem un dokumentiem par grāmatvedības uzskaites organizēšanu – 10 gadi;
attaisnojuma dokumentiem par darbiniekiem aprēķināto mēneša darba algu (darba samaksu), kas sadalīti pa gadiem un mēnešiem – 75 gadi;
citiem attaisnojuma dokumentiem – 5 gadi.
Grāmatvedības reģistri jākārto divkāršā ieraksta sistēmā.
Divkāršā ieraksta sistēmas pamatā ir princips, ka katrs grāmatvedības ieraksts sastāv no vienādu summu debeta un kredīta ierakstiem.
Tas nozīmē, ka viens un tas pats saimnieciskais darījums jāieraksta vismaz divas reizes savstarpēji saistītā grāmatvedības kontu sistēmā, viena konta debetā un ar to saistītā (korespondējošā) otra konta kredītā, ievērojot noteikto kontu plānu un saimnieciskā darījuma būtībai atbilstīgu kontu korespondenci.
Divkāršais ieraksts nodrošina ierakstu pareizības pārbaudi.…